Ciąża to bez wątpienia bardzo wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Przez 9 miesięcy ciało nieustannie się zmienia, a wahania nastrojów są na porządku dziennym. W tym czasie kobiety obserwują nie tylko zmianę swoich upodobań dotyczących jedzenia, ale przede wszystkim wygląd sylwetki. Wiele ciężarnych skarży się na pojawiające się rozstępy i przybieranie na wadze, które może być sporym problem po urodzeniu dziecka. Największy kłopot sprawia wygląd brzucha, który na szczęście, może powrócić do stanu sprzed ciąży. Jak skutecznie i w zdrowy sposób odzyskać swoją sylwetkę sprzed ciąży? Czego unikać, a co wdrożyć do codziennego jadłospisu, by brzuch stał się jędrny, a nadprogramowe centymetry w pasie poszły w zapomnienie? Podpowiadamy!

Od czego zacząć?

Ciąża i przyjście na świat wyczekiwanego dziecka to piękny czas w życiu kobiety. Niestety bardzo często wiąże się to z dodatkowymi kilogramami, które niekiedy są bardzo trudne do zrzucenia. Co więcej, oprócz większych liczb na wadze, ciało i skóra się zmieniają, co może powodować frustrację i wpędzać w kompleksy. W ciąży wiele kobiet pozwala sobie na więcej jedzeniowych przyjemności, które nie pozostają dla organizmu obojętne. Z tego powodu bardzo ważne jest, by będąc w ciąży pilnować zdrowej i zbilansowanej diety, która jest absolutną podstawą do utrzymania wagi w normie. Jeżeli jednak po porodzie kilogramy nie spadają a wygląd ciała, szczególnie brzucha, pozostawia wiele do życzenia, nie jest za późno by coś z tym zrobić! Jakie są najważniejsze zasady, by poprawić wygląd brzucha po ciąży?

  • Zdrowa dieta,
  • Regularny ruch i ćwiczenia angażujące mięśnie brzucha,
  • Odpowiednia ilość snu,
  • Zaprzestanie podjadania pomiędzy posiłkami.

Pierwszym krokiem do powrotu formy sprzed ciąży jest przypatrzenie się swojemu codziennemu jadłospisowi i ocena, czy kaloryczność diety jest adekwatna do stylu życia, wzrostu i obecnej wagi. Po pomoc można udać się także do dietetyka, który oceni stan żywienia, zleci badania i na ich podstawie i po poznaniu preferencji żywieniowych, skomponuje jadłospis mający na celu redukcję wagi. Jeżeli jednak z jakiś powodów nie chcemy lub nie możemy pozwolić sobie na wizytę u specjalisty, możemy przy pomocy darmowych kalkulatorów internetowych obliczyć zapotrzebowanie na kalorie w ciągu dnia. Kalkulator na podstawie naszych danych, dokładniej wzrostu i wagi, obliczy, ile powinniśmy spożywać kalorii, by zrzucić kilka kilogramów. W redukcji wagi pomocne są także darmowe aplikacje na telefon, które obliczają ilość spożytych kalorii z pożywienia. Wystarczy dokładnie wpisywać ilość i rodzaj spożytego jedzenia, a aplikacja pokaże, ile jeszcze możemy zjeść w ciągu dnia. Jest to pomocne szczególnie na początku drogi po lepszą sylwetkę, kiedy nie znamy dokładnie kaloryczności potraw.

Dieta po ciąży — najważniejsze informacje

Aby poprawić wygląd brzucha po ciąży i całą sylwetkę, konieczne jest wdrożenie zdrowej diety. Odpowiednia kaloryczność jadłospisu pozwala w szybkim tempie zrzucić nadprogramowe kilogramy i sprawić, że brzuch będzie znacznie lepiej się prezentować. Zdrowa i zbilansowana dieta, bazująca na dobrej jakości produktach nie tylko poprawia sylwetkę, ale także wygląd paznokci, włosów i cery, których stan w takcie ciąży może się pogorszyć. Jadłospis redukujący wagę powinien być przede wszystkim smaczny i dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Niestety po porodzie tryb dnia może znacząco się zmienić i nie zawsze młoda mama ma możliwość jedzenia regularnych posiłków. Z tego powodu istotne jest, by potrawy miały określoną kaloryczność i były proste do przygotowania. Gotowe posiłki, które wystarczy odgrzać, znacząco ułatwiają redukcję i zapobiegają podjadaniu pomiędzy posiłkami, które często prowadzi do tycia. Dobrym sposobem jest przygotowywanie zdrowych potraw jednogarnkowych. Dania składające się przede wszystkim z sezonowych warzyw, owoców i pełnoziarnistych produktów sycą na długo i mają sporą ilość błonnika, który jest sprzymierzeńcem każdej diety redukcyjnej. Przetworzone produkty powinny zostać wyeliminowane z diety, gdyż wpływają one negatywnie na wygląd brzucha.

Jak powinna wyglądać dieta po ciąży?

Menu młodej mamy powinno być urozmaicone i smaczne. Zmuszanie się do spożywania nielubianych posiłków może doprowadzić do złości i frustracji, co z kolei często jest przyczyną porzucania diety. Wygląd brzucha w ogromnej mierze zależy od tego, co ląduje na naszym talerzu. Z tego powodu należy stawiać na sezonowe warzywa, które mają niewiele kalorii a sporą objętość, więc sycą na długo. By dostarczyć wszystkich niezbędnych minerałów oraz witamin warto również spożywać świeże owoce, które mogą stanowić doskonałe urozmaicenie śniadaniowej owsianki lub być bazą do zdrowych koktajli. Białe produkty z mąki pszennej, na przykład jasne pieczywo czy makaron dobrze zastąpić pełnoziarnistymi odpowiednikami. Co prawda ich kaloryczność jest bardzo do siebie zbliżona, ale produkty z pełnego przemiału sycą na znacznie dłużej. W diecie po porodzie konieczne jest uwzględnienie zdrowych tłuszczy, które znajdują się w olejach tłoczonych na zimno, morskich rybach i orzechach. Dobrym pomysłem dla kobiet, które nie lubią gotować, jest korzystanie z cateringu dietetycznego. Gotowe posiłki dostarczane są każdego dnia pod wskazany adres, co znacznie oszczędza czas, który musiałby zostać poświęcony na zakupy spożywcze, gotowanie i sprzątanie po przygotowywaniu dań. Jadłospis jest urozmaicony, a posiłki można spożywać zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Czego unikać, by przyspieszyć proces odchudzania?

Proces powrotu do formy sprzed ciąży może zostać znacząco przyspieszony, jeżeli w jadłospisie nie będzie niezdrowych i wzdymających produktów. Mowa przede wszystkim o jedzeniu przetworzonym, po którego spożyciu zazwyczaj stajemy się ociężali i senni, a brzuch robi się jak balon. Tego typu produkty są wysokokaloryczne i mają spore ilości nasyconych kwasów, które są głównym winowajcą tycia i wielu innych chorób. Nie bez znaczenia są także napoje gazowane, które zaleca się zmienić na te bez bąbelków. Najrozsądniejsze jest picie wody niegazowanej lub herbat, na przykład ziołowych. Spożywanie słonych przekąsek oraz deserów należy ograniczyć do minimum. Jogurty smakowe i inne produkty mleczne warto zamienić na ich naturalne odpowiedniki. Co ciekawe, na negatywny wygląd brzucha mają także niektóre produkty zdrowe i niskokaloryczne, na przykład cebula, warzywa kapustne, fasola czy czereśnie.

Ruch i ćwiczenia fizyczne

Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna wpływa na polepszenie wyglądu i samopoczucia. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie i przyczyniają się do szybszej redukcji masy ciała. Brzuch znacznie szybciej zacznie lepiej wyglądać, jeżeli dietę połączymy z wysiłkiem. Jeżeli chcemy pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, niezbędne są ćwiczenia tzw. kardio. Jeżeli zaś chcemy uwidocznić mięśnie i sprawić, by brzuch był bardziej jędrny, warto wdrożyć trening wzmacniający. Bardzo dobrym sposobem na redukcję wagi są także dłuższe spacery, na przykład z wózkiem z pociechą. Warto dodać, że największe znaczenie w poprawie kondycji i wyglądu brzucha ma zdrowa dieta, natomiast jeżeli zostanie ona połączona z wysiłkiem fizycznym, efekty pojawią się znacznie szybciej. Przed rozpoczęciem ćwiczeń rozsądnym wyjściem jest konsultacja z fizjoterapeutą, który oceni, czy wszystkie mięśnie są w dobrym stanie i jaki rodzaj wysiłku będzie odpowiedni dla młodej mamy.

Regularna pielęgnacja skóry

Skóra po ciąży powinna być systematycznie pielęgnowana. Masaż brzucha poprawia krążenie krwi i polepsza jej jędrność i elastyczność. Doskonałym gadżetem jest także szczotka do masażu na sucho, tuż przed prysznicem. Po takim zabiegu i kąpieli skórę warto potraktować nawilżającym kosmetykiem, na przykład balsamem. Coraz większą popularnością cieszy się także kinesiotaping, czyli oklejanie specjalnymi taśmami brzucha w celu redukcji napięcia i uniesienia skóry. W gabinetach medycyny estetycznej można także wykonać serię zabiegów ujędrniających, które wpływają na napięcie skóry brzucha. Pamiętać należy, że nie sprawią one, że w momencie brzuch wróci do wyglądu sprzed ciąży.

O czym pamiętać chcąc poprawić wygląd brzucha?

Na redukcję wagi po ciąży ma wpływ także jakość i ilość snu. Oczywiste jest, że młode mamy nie mogą pozwolić sobie na regularny i błogi sen. W miarę możliwości warto jednak poświęcać czas wolny na odpoczynek i sen, którego brak jest jedną z przyczyn otyłości. Dla naszego organizmu nie jest także obojętny nadmierny stres. Konieczne jest więc dostarczanie sobie odpowiedniej dawki relaksu, na przykład przy ulubionej książce lub serialu.

Aby brzuch szybko wrócił do swojego stanu sprzed ciąży, konieczne jest dbanie o siebie przez całą ciąże. Zdrowa dieta, spacery, regularne masaże i pielęgnacja kosmetykami dedykowanymi dla ciężarnych sprawiają, że po porodzie znacznie łatwiej poprawić wygląd swojego ciała. Warto dodać, że pierwsze tygodnie po porodzie powinno poświęcić się przede wszystkim maleństwu. Zadbać należy najpierw o swój komfort psychiczny, a dopiero później skupić się na pracy nad sylwetką.