Przystępując do tak ważnej czynności jaką jest kupowanie butów sportowych musimy się odpowiednio przygotować.
Po pierwsze warto zastanowić się jakie wymagania stawiamy obuwiu tego rodzaju. Po drugie do czego mają służyć ? Po trzecie jak mają wyglądać, abyśmy się czuli w nich dobrze nie tylko fizycznie ale też psychicznie.

Przed zakupami…

Zanim wyruszymy na łowy dobrze zastanowić się w jakiej sytuacji będziemy zakupionego obuwia używać najczęściej. Oczywistym jest, że buty do gry w piłkę nożną nie sprawdzą się na aerobiku. Przecież nie bez powodu zostały wymyślone różne rodzaje obuwia. Kolejną sprawą wartą przemyślenia jest to, ile pieniędzy możemy przeznaczyć na taki zakup, a co za tym idzie czy wybieramy sprawdzone obuwie znanej marki na przykład Puma, Nike, Reebok, Umbro, czy Adidas, czy tez decydujemy się na eksperyment z marką nieznaną, za to kilkakrotnie tańszą. Ważny jest również fakt w jakim sklepie kupimy wybrany model. Sklep sportowy, jak choćbyt Decathlon czy Go-Sport oferuje nie tylko dobry towar, ale też fachową poradę oraz pomoc w wyborze butów najlepiej dopasowanych do naszych wymagań.

W trakcie zakupów…

Kiedy znajdziemy się już w wybranym sklepie, należy przestrzegać kilku istotnych zasad. Znamy przeznaczenie butów i na pewno z pomocą sprzedawcy uda nam się dopasować rodzaj buta do sportu czy czynności, które mamy zamiar w nim uprawiać. Należy zwrócić uwagę na grubość podeszwy, rodzaj materiału, ilość przeszyć, wysokość cholewki, rodzaj wkładki czy długość t. zw. języka. Kolejnym kryterium jest kolor i ogólnie estetyka buta. Dobrze jeżeli obuwie sportowe skomponuje się z resztą ubrania – ta zasada obowiązuje zawsze, przy wyborze dowolnego obuwia. Ponadto but sportowy nie może być ani zbyt ciasny, ani zbyt luźny. Nie powinniśmy się sugerować też zwykle wybieranym numerem butów wizytowych czy codziennych, bo często może się okazać, że do butów sportowych nie mieści się grubsza, frotowa skarpetka. Nie można liczyć na to, że z czasem but sportowy „się dopasuje, ułoży”. I jeszcze jedna ważna uwaga: mężczyźni powinni wybierać zawsze obuwie męskie, kobiety obuwie kobiece a dzieci obuwie dziecięce. Niby to takie proste, ale inna jest specyfika stóp każdej grupy. Mężczyźni mają wyższe podbicie i z reguły szerszą stopę, przez to zupełnie inaczej profiluje się buty dla nich. A przecież zdarzają się panie o rozmiarze stopy 43, a panowie ze skromnym 38. Aby uniknąć deformacji stopy zawsze powinniśmy szukać do skutku odpowiedniego obuwia.

Po zakupach…

Po tak udanych zakupach pozostaje nam tylko cieszyć się z zakupionego obuwia i w sposób podany przez producenta wykonywać wszystkie niezbędne czynności, takie jak konserwacja i pielęgnacja obuwia .