Szukasz dla siebie ciekawej formy spędzania wolnego czasu, która pozwoli na połączenie relaksu z dbaniem o dobrą kondycję. Wybierz jogę – wbrew pozorom nie trzeba być wyjątkowo giętkim, by ćwiczyć tę dalekowschodnią dyscyplinę.

Joga zwykle kojarzy się ze skomplikowanymi pozycjami, które są niemal niewykonalne dla przeciętnego człowieka. Jednak w rzeczywistości większość ćwiczeń wygląda zwyczajnie, a nie tak ekstremalnie. Joga to zajęcia ogólnorozwojowe, które poprawiają kondycję i wydolność organizmu, a jednocześnie rozwijają wszystkie partie ciała. Regularne ćwiczenie jogi pozwala na ukształtowanie smukłej sylwetki, poprawienie jej gibkości i elastyczności. Jogę bez obaw mogą ćwiczyć osoby po urazach czy kontuzjach, a także osoby starsze, które raczej nie będą dobrze się czuć na siłowni. Na specjalne zajęcia z jogi mogą też chodzić kobiety w ciąży, przez co nie muszą zawieszać aktywności fizycznej na czas oczekiwania na potomka.

Nawet początkujący doskonale sobie poradzi

Na jogę może zapisać się praktycznie każdy. Nie trzeba mieć żelaznej kondycji czy mięśni ze stali. Można wybrać sobie poziom zajęć – od początkujących, do bardzo zaawansowanych. Ćwiczenia odbywają się przy łagodnej, relaksującej muzyce, która pozwala na wyciszenie, uspokojenie emocji i skupieniu się na konkretnych pozycjach. Uczestnicy zajęć ćwiczą pod okiem doświadczonego instruktora, który poprawia i koryguje, jeśli któreś ćwiczenie wykonywane jest źle. Joga może być bowiem kontuzjogenna, jeśli ćwiczy się w sposób nieprawidłowy. Czasem drobny szczegół ma spore znaczenie. Zajęcia jogi są świetną formą aktywności dla osób zapracowanych, przemęczonych czy zestresowanych, które nie wyobrażają sobie, by po pracy iść i wyciskać siódme poty na siłowni czy na aerobiku. Jogę możesz też ćwiczyć w zaciszu własnych czterech ścian – wystarczy odpalić film instruktażowy – a jest takich w internecie naprawdę sporo – i nie trzeba zapisywać się na żadne zorganizowane zajęcia. Własna podłoga i dobra karimata – tyle wystarczy, by zacząć przygodę z jogą.