Już od kilkudziesięciu lat naukowcy alarmują, że zachodnie społeczeństwa tyją na potęgę. Najczęściej oczywiście wskazuje się Amerykanów, wśród których można doszukać się największej liczby wręcz ekstremalnych przypadków. Jednak i zwykli ludzie w Polsce powinni zwrócić uwagę na swoją wagę. Jesteśmy bowiem obecnie jednym z państw o najszybciej rosnącym odsetku ludzi otyłych.

Wynika to oczywiście z diety, ale i może przede wszystkim z braku ruchu. Siedzenie w pracy przy biurku, powrót autem lub autobusem, windy, ruchome schody – to wszystko tylko kilka elementów układanki składającej się na postępujące problemy z tyciem. Iskierkę nadziei jednak można zauważyć w rosnącej modzie na jogging czyli inaczej bieganie.

Predyspozycje do biegania

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawę, jednak ludzki organizm jest biologicznie idealnie dostosowany do długodystansowych biegów. Mamy jeden z najwydajniejszych systemów chłodzenia ciała – pocenie się przez skórę dzięki gruczołom potowym (psych czy inne ssaki chłodzą się głównie dzięki układowi oddechowemu). Poruszamy się na dwóch nogach, dzięki czemu zużywamy stosunkowo mniej energii niż zwierzęta czworonożne. Wyprostowana sylwetka sprawia także, że możemy oddychać niezależnie od pracy nóg (konie np. podczas biegu wdychają powietrze w momencie, kiedy ich nogi zbliżają się bod brzuchem, a wdychają rozprostowując je.) Widać to zresztą na przykładzie afrykańskich plemion Buszmenów. Wybierają oni ze stada jedno zwierze i zwyczajnie biegną za nim, aż to padnie ze zmęczenia.

Zalety biegania

Dowodów na to, że człowiek jest stworzony do maratonów nie brakuje, podobnie jak przykładów zbawiennego wpływu tego sportu na zdrowie. Wracając do otyłości, to właśnie długotrwały, równomiernie rozłożony w czasie wysiłek to najlepszy sposób spalania tłuszczu(dopiero po ok. 20 minutach organizm sięga do zapasów z tkanki tłuszczowej). Świetnie wpływa także na właściwą postawę, która wymusza sam bieg i do której zwyczajnie się przyzwyczajamy. Znacząco poprawia się wydolność oddechowa i co bardzo ważne usprawnia działanie układu krwionośnego. Warto również wspomnieć, że biegając na świeżym powietrzu dbamy także o odporność.