Co zrobić, by mieć gładką skórę? Takie pytanie zadają sobie nie tylko te osoby, którym udało się wreszcie uporać z nieestetycznymi zmianami trądzikowymi. Okazuje się bowiem, że każdemu zależy na tym, by jego cera była nieskazitelna – pozbawiona plam i przebarwień oraz blizn. Jest na to sposób. Sekret gładkiej skóry na twarzy tkwi przede wszystkim w peelingu. Jest to zabieg, który pozwala pozbyć się martwych komórek naskórka, a nawet pobudzi produkcję elastyny i kolagenu. Jeśli i ty chcesz wreszcie cieszyć się gładką cerą, wybierz jeden z odpowiadających ci peelingów.

Domowe peelingi na gładką cerę

Zabieg złuszczania martwych komórek naskórka można z powodzeniem przeprowadzić w domowym zaciszu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie zawsze tego rodzaju domowe kuracje przynoszą oczekiwane efekty. Nie zawsze można je też zastosować, szczególnie wtedy, gdy pojawia się trądzik. Trzeba też wziąć pod uwagę typ cery, by nie wyrządzić sobie szkody. Jeśli nie będziemy działać zgodnie ze wskazówkami i zgodnie z zaleceniami, wówczas takie działania nie przyniosą żadnego pożytku, a jedynie pogorszą kondycję cery.

Jeśli twoja cera jest tłusta lub mieszana, a nie pojawia się na niej trądzik, wówczas możesz sięgnąć po peelingi mechaniczne. Są to kosmetyki, które zawierają w swoim składzie drobinki zmielonych łupinek orzechów, migdałów, pestek owoców, a nawet morskiej soli i cukru. Ich zadanie polega na ścieraniu wierzchnich komórek naskórka. Z takim zabiegiem musisz się jednak wstrzymać wtedy, gdy na twojej cerze pojawiły się zmiany trądzikowe. Wówczas koniecznością jest leczenie trądziku, a dopiero, gdy pozbędziesz się wyprysków możesz przystąpić do działania.

Gdy twoja cera jest wrażliwa i sucha, wówczas warto postawić przede wszystkim na peelingi enzymatyczne. Ich cechą charakterystyczną jest to, że – w przeciwieństwie do peelingów mechanicznych – nie zawierają drobinek, ale enzymy, których zadanie polega na rozpuszczaniu wiązań chemicznych pomiędzy cząsteczkami keratyny martwym naskórku. Takie specyfiki należy nałożyć na dokładnie oczyszczoną cerę, a następnie zmyć po upływie kilkunastu minut.

Jeśli twoja skóra ma skłonność do pękających naczynek bądź jest sucha, dobrze sprawdzą się peelingi typu gommage. Takie preparaty nakłada się na twarz jak peelingi enzymatyczne. Ponieważ mają maleńkie drobinki ścierające, przypominają również peelingi mechaniczne. Gdy specyfik zaschnie, należy delikatnie zetrzeć go ze skóry.

Peelingi, którym możesz poddać się w gabinecie

Tutaj możliwości jest naprawdę wiele, ponieważ oferta gabinetów kosmetycznych i gabinetów dermatologii estetycznej jest szeroka. Dzięki temu każdy znajdzie dla siebie odpowiedni zabieg. Jakie są możliwości?

peeling z kwasem glikolowym (stężenie 20-30%)

Jest to zabieg, którego istotą jest silne złuszczenia powierzchniowej warstwy naskórka. Dzięki temu następuje wygładzenie cery oraz zredukowanie płytkich zmarszczek. Doskonale nadaje się do likwidacji problemów z suchą skórą. By peeling z kwasem glikolowym przyniósł oczekiwane rezultaty, koniecznością jest jego kilkakrotne powtarzanie, co ważne – w regularnych odstępach czasu.

peeling z kwasem TCA

By uzyskać gładką cerę, pozbawioną nieestetycznych przebarwień oraz potrądzikowych blizn, warto zdecydować się na zabieg wykorzystujący kwas TCA. Jest to kuracja, podczas której dochodzi do średnio głębokiego złuszczenia martwego naskórka. By uzyskać jeszcze lepsze efekty, stosuje się go zwykle w połączeniu z kwasem glikolowym (wówczas kwas glikolowy nakładany jest jako „kuracja wstępna”. Dobrze jest wykonać serię zabiegów, by osiągnąć zadowalające rezultaty.

yellow-peel

Jest to zabieg, w którym wykorzystywana jest mieszanina kwasu salicylowego, kwasu glikolowego oraz rezorcyny. Dzięki temu możliwe jest silne złuszczenie naskórka. Zaś dodatek witaminy C oraz kwasu retinowego przyczynia się do stymulowania procesów prowadzących do zwiększenia elastyczności skóry. W składzie preparatu znajduje się także wiele innych kwasów, które skutecznie radzą sobie z potrądzikowymi przebarwieniami. Jednocześnie przyczynia się do normalizowania pracy gruczołów łojowych.

peeling z kwasem migdałowym

Jest to peeling bardzo delikatny, który polecany jest przede wszystkim dla osób o skórze wrażliwej. Dobroczynne działanie kwasu migdałowego przyczynia się do normalizowania pracy gruczołów łojowych. Dzięki temu jest skutecznym sposobem na zapobieganie trądzikowi – działa przeciwtrądzikowo oraz przeciwłojotokowo.

Na trądzik – peeling kawitacyjny

W walce z trądzikiem pomocny może okazać się peeling kawitacyjny. Jest to zabieg, którego celem jest oczyszczenie skóry za pomocą ultradźwiękowej wibracji, połączonej z delikatnym masażem skóry. Warto podkreślić, że jest to zabieg całkowicie bezbolesny i bezinwazyjny. Czuć jedynie delikatny dotyk, a po zakończeniu kuracji skóra jest idealnie gładka, a co najważniejsze – pozbawiona zaskórników.