To popularne buty nadające się na aerobik, siłownię, czy halę. Mimo, iż sporty te uprawiamy wewnątrz budynku bardzo ważny jest dobór odpowiednich butów. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad uchroni przed dyskomfortem i kontuzjami. Wybór buta halowego zależy bezpośrednio od tego, jaką gimnastykę chcemy uprawiać i ważne jest, by:

buty były „miękkie” i elastyczne,
podeszwa powinna być stosunkowo cienka w porównaniu do butów przeznaczonych na zewnątrz, nie może jednak być również zbyt cienka, gdyż stopy będą bolały, mogą się odparzyć na przykład, w czasie aerobiku,
najlepsza jest ta wzmocniona „poduszkami powietrznymi”, zapewniającymi skuteczną amortyzację, pozwalającą uniknąć nadwyrężenia stawów.

Buty powinny być maksymalnie lekkie, by można było w nich długo podskakiwać i biegać, nie męcząc nóg. Pamiętajmy, że są przeznaczone do intensywnego ruchu, jak choćby w czasie aerobiku czy sportów drużynowych. Wybierając je najlepiej zrezygnować z ozdób i gadżetów. Także zbyt gruba podeszwa zdecydowanie podnosi wagę butów, co nie jest dla nas korzystne.

Na siłownię i aerobik nie wybierajmy butów zrobionych ze skóry. Po prostu szkoda na nie pieniędzy, nie dość, że zbyt szybko się niszczą, są też mało przewiewne, co może prowadzić do odparzeń i otarć. Istnieje cały szereg sztucznych materiałów, odpowiednio ochraniających i wentylujących stopę. Najlepsze buty są te z wymiennymi wkładkami.

Obuwie gimnastyczne należy często odświeżać. Nie oszukujmy się, że jesteśmy w stanie zachować stopy w pełni świeże przez dwie godziny męcząc się na bieżni, ganiając za piłką lub skacząc podczas aerobiku. Wybierajmy buty, które nie są trudne do wyczyszczenia. Najlepsze są takie, które można prać w pralce.

Specyficzne wymagania mają buty do aerobiku, które powinny sięgać za kostkę i amortyzować na piętę. Podczas tych ćwiczeń wykonujemy szereg powtórzeń i łatwo źle ułożyć stopę, co mogłoby skutkować uszkodzeniem nogi.

Bardzo ważna jest podeszwa, która powinna zapewniać odpowiednią przyczepność i amortyzację. W droższych modelach stosowany jest kauczuk, w tańszych tylko guma z zawartością kauczuku, przez co szybciej się ścierają i tracą przyczepność. Podeszwa powinna być miękka i wytrzymała, bo tylko wtedy będzie redukowała zmęczenie stopy.
Asymetryczne wiązanie sprawia, że buty lepiej dopasowują się do stóp.