Nazywane są korkami i przeznaczone specjalnie do gry w piłkę nożną. Najważniejsze jest to, że muszą być wyjątkowo trwałe. Ważne jest również to z jakich materiałów zbudowane są poszczególne elementy buta. Cholewka powinna być zrobiona ze skóry naturalnej. Dzięki temu będzie bardziej elastyczna a także będzie lepiej przylegać do stopy. Pozwoli to uniknąć bolesnych otarć. Najlepiej żeby podeszwa wewnętrzna była wypełniona gęstą, miękką pianką EVA, czyli octanem etylowinylu. Pomoże to w lepszej amortyzacji i usztywnieniu stopy. Dodatkowym udogodnieniem są pęcherzyki powietrza wtłoczone dla poprawy sprężystości. Podeszwa zewnętrza musi być zrobiona z bardzo lekkiego materiału, ponieważ nie może krępować ruchów na boisku. Przed zakupem takich butów warto sprawdzić czy but jest wystarczająco „czuły”, czyli miękki, pozwalający „czuć” piłkę i swobodnie prowadzić ja w czasie meczu. Istotne jest również to, by sznurowadła pokrywał specjalnie skonstruowany „język”.Dzięki temu prawdopodobieństwo potknięcia się o nie jest wyeliminowane, poza tym inny jest też poślizg piłki, gdy trafi na to miejsce.
Popularne korki występują w pięciu rodzajach, zależnych od nawierzchni, na której mamy w nich grać:

buty na miękkie nawierzchnie trawiaste, czyli wkręty – nazwa pochodzi od tego, że posiadają wymienne kołki, montowane poprzez wkręt. Długość kołków, czyli stopień przyczepności można regulować w zależności od miękkości terenu. Takie buty są bardzo trwałe, lecz dość niewygodne. Nie można w nich chodzić na co dzień, gdyż kołki zazwyczaj mają metalowe wykończenia i grozi to poślizgiem, a poza tym natychmiast zostaną zniszczone .
buty na zbite nawierzchnie trawiaste, czyli lanki twarde – są to buty wygodniejsze od wkrętek, niestety mniej trwałe, gdyż szybciej się ścierają. W niektórych modelach zastosowano modułowy system kołków, które można zmieniać w zależności od twardości nawierzchni.
buty na twarde nawierzchnie trawiaste, czyli lanki miękkie – buty na początku sprawdzają się właściwie na każdej nawierzchni trawiastej. Niestety po dłuższej grze na błotnistym terenie tracą przyczepność.
buty na nawierzchnie sztuczne i szutrowe, t. zw. turfy – charakteryzują się specjalną podeszwą przeznaczoną na twarde nawierzchnie sztuczne i szutrowe. W tych butach kołki są krótsze, gęściej rozłożone. Często możemy je oglądać na nogach sędziów piłkarskich.
buty na podeszwie halowej – zwykłe buty halowe są ich bliskimi krewniakami, sąto buty na podeszwie gumowej lub kauczukowej. W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych butów piłkarskich mają płaską podeszwę przeznaczoną do gry na hali sportowej.

Korki można kupić już za około 50 zł, ale możemy za nie zapłacić też ponad 300 zł. Jednak przy wyborze nie powinno się kierować ceną, ale komfortem i bezpieczeństwem użytkownika. Buty powinny doskonale przylegać do stopy i dobrze trzymać się nawierzchni.