Popularność medytacji cały czas rośnie. Coraz więcej osób jest zainteresowanych tematem medytacji oraz tai chi, czyli ćwiczeń ruchowych, które pozytywnie wpływają na sprawność fizyczną i umysł. Dlaczego warto medytować? Jakie korzyści przynosi regularne medytowanie? Sprawdź!

Medytacja a rozwój mózgu

Medytacja nic nie kosztuje i nie wymaga kupowania profesjonalnych sprzętów tak jak niektóre dyscypliny sportu. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zacząć tu i teraz, ponieważ wystarczy poznać kilka podstawowych technik. Regularne medytowanie sprzyja rozwojowi mózgu i pozytywnie wpływa na poziom koncentracji, pamięć oraz silną wolę. Istnieje wiele badań naukowych, które potwierdzają pozytywny wpływ medytowania na umysł. Jest to więc idealne ćwiczenie dla mózgu.

Aby medytacja przyniosła najlepsze rezultaty, należy ją praktykować codziennie lub przynajmniej kilka razy w tygodniu. Nawet 10-20 minut medytacji pozwala obniżyć stres i uspokoić umysł. Jeśli zauważyłeś, że masz problemy z zapamiętywaniem, to medytacja może pomóc Ci go rozwiązać. Osoby, które regularnie medytują, mają mocno rozwiniętą inteligencję emocjonalną oraz empatię. Można więc powiedzieć, że praktyka czyni Cię lepszym człowiekiem i pozwala rozwijać osobowość.

Chi Kung Tai Chi – ćwiczenia energetyczne

Jest to prosta i skuteczna metoda pracy z ciałem, oddechem i energią Qi. Zestaw składa się z dwunastu łatwych do wykonania ćwiczeń, które dają możliwość nauki połączenia pracy ciała z oddechem i umysłem. Jest to ciekawa forma medytacji, która pozytywnie wpłynie na Twój system energetyczny. Chi Kung Tai Chi można praktykować w domu, w celu rozluźnienia. Podobnie jak medytacja ten zestaw ćwiczeń pomoże Ci się skupić i poprawić zdolności zapamiętywania. Tai Chi to ćwiczenia, które nie są wymagające fizycznie i nie męczą tak jak bieganie czy aerobik. Nie oznacza to jednak, że nie mają one żadnego wpływu na sprawność fizyczną. To dobry wybór, jeśli chcesz rozciągnąć ciało, poprawić zakres ruchów i poprawić równowagę.

Skutki psychologiczne medytacji

Medytacja może pomóc Ci w zaakceptowaniu siebie, poprawia nastrój i redukuje poczucie lęku i strachu. Warto ją stosować w trudnych sytuacjach i zawsze wtedy, gdy towarzyszy nam duży stres. Dużą zaletą medytacji jest to, że można ją przeprowadzić praktycznie w każdym miejscu np. podczas przerwy w pracy. Jeśli odczuwasz roztargnienie i nie potrafisz się skupić na jakiejś czynności, to poświęć kilka minut na wyciszenie i medytacje. Nawet po kilkuminutowej sesji możesz odzyskać spokój i bez problemu wrócić z nową energią do swoich obowiązków.