Białko

Białko jest to nic innego, jak jeden z najważniejszych składnikiem budulcowych organizmów żywych. Bez dostarczania naszemu organizmowi tego składnika byśmy nie mogli funkcjonować w odpowiedni sposób i by zaczynało się pojawiać wiele niepożądanych skutków ubocznych związanych z występowaniem jego niedoboru. Należy bowiem zaznaczyć przede wszystkim to, że jest to jeden z trzech podstawowych makroskładników, dzięki któremu nasz organizm może w prawidłowy sposób funkcjonować. Trzeba jednak zaznaczyć, iż zarówno niedobór białka, jak i jego nadmiar w naszym organizmie może przyczyniać się do występowania pewnych negatywnych skutków ubocznych. Otóż, w przypadku niedoboru białka możemy liczyć się z takimi skutkami ubocznymi jak między innymi: podatność na łamliwość kości, złe samopoczucie, osłabienie włosów, osłabienie paznokci, możliwość wystąpienie zawrotów głowy i nudności, bóle mięśni, bóle stawów, jak również pogorszenie się samopoczucia oraz wystąpienie problemów z koncentracją. Z kolei, jeżeli chodzi o skutki uboczne w przypadku nadmiaru białka w naszym organizmie to można tutaj zaliczyć takie kwestie jak: pojawienie się uporczywych zaparć, znaczący spadek nastroju, jak również pojawienie się zakwaszenia naszego organizmu.

Zakwaszenie organizmu może powodować również inne nieprzyjemne dolegliwości zdrowotne, jeżeli będzie się ono utrzymywało przez dłuższy czas. Należy także zaznaczyć, iż składnik odżywczy, jakim jest białko to aż około dwadzieścia procent masy ciała człowieka, ale oprócz tego jest to najważniejszy składnik odnoszący się do budowy organizmów żywych. Białko to też nic innego, jak wielkocząsteczkowe o skomplikowanej budowie, które zbudowane są z α-L aminokwasów. „α-L” oznacza położenie grupy aminowej w pojedynczym aminokwasie i determinuje jego biologiczną przydatność. Składnik ten ma sposobność przyjmowania różnorodnych budów chemicznych ale również kształtów oraz funkcji. W organizmie człowieka pełnią bardzo wiele ról. Białko stanowi zarówno różnorodne elementy budulcowe, białka błon komórkowych, enzymy, hormony, pełnić funkcje ochronne, transportowe, ale również bierze czynny udział w odpowiednim skurczu naszych mięśni.

warzywa z bialkiem

Białko w warzywach

Być nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że organizm można wyposażyć w odpowiednie ilości białka również podczas spożywania warzyw. W niektórych warzywach znajdują się takie ilości tego składnika, które są porównywalne do tych znajdujących się na przykład w nabiale. Należy zaznaczyć przede wszystkim to, że przez warzywa, które zawierają odpowiednie ilości białka należy traktować wyłącznie te, które pokrywają jak najwięcej dziennego zapotrzebowania organizmu na ten składnik. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że zapotrzebowanie to różni się nie tylko od wieku, ale również w dużej mierze przede wszystkim od stanu fizjologicznego konkretnej osoby. Dlatego powszechnie przyjmuje się, iż normą dla zdrowego, dorosłego człowieka o prawidłowej masie ciała jest 0,8-1,0 g białka na 1 kg masy ciała, co w przeliczeniu na osobę ważącą 70kg daje od 56 do 70 g białka w dziennej diecie. Do warzyw, które w swoim składzie zawierają duże ilości białka można zaliczyć przede wszystkim takie produkty jak:

 • fasolę
 • groch
 • groszek
 • soczewicę
 • brokuły
 • kiełki
 • karczochy
 • szparagi
 • kalafiora
 • kukurydzę
 • szpinak
 • roszponkę
 • cukinię
 • ziemniaki
 • rzeżuchę

Spożywając te warzywa systematycznie możemy mieć pewność, że nasz organizm będzie wyposażony w takie ilości białka, jakie potrzebuje. Natomiast warto spożywać te produkty w wersji nieprzetworzonej, najlepiej na surowo. Bowiem wtedy one dla naszego organizmu o wiele bardziej wartościowe pod różnymi względami.

Trawienie białek

Jeżeli chodzi o aspekt trawienia białek w naszym organizmie to należy powiedzieć przede wszystkim to, że proces ten w głównej mierze odbywa się za pomocą enzymów proteolitycznych. Dzieje się tak w szczególności przez wiązanie peptydowe między aminokwasami. Oczywiście trzeba pamiętać w szczególności o tym, że sam proces trawienia białek rozpoczyna się już w naszym żołądku. Dzieje się tak dlatego, ponieważ kwaśne środowisko soku żołądkowego powoduje denaturację. Chodzi tutaj o nic innego, jak o zmianę struktury oraz utratę właściwości biologicznych białek, ale również kluczowy wpływ na ten proces ma także odpowiednie pęcznienie kolagenu, elastyny oraz keratyny. Daje to możliwość o wiele łatwiejszego wniknięcia enzymów proteolitycznych do struktur białek. W żołądku działa pepsyna. Pepsyna dopiero w niskim pH przechodzi w formę czynną i rozbija wiązania peptydowe w środku łańcucha białkowego.

Należy też pamiętać o tym, że białko powinno być rozłożone w sposób odpowiedni. Więc, aby  białko mogło zostać w prawidłowy sposób rozłożone, kluczowe jest przede wszystkim odpowiednio niskie kwaśne pH, które dla żołądka jest sytuacją normalną i konieczną. Trzeba zaznaczyć, że różnorodne leki zobojętniające kwas solny w żołądku, stosowane często przy zgadze, przyczyniają się w dużym stopniu do zmniejszenia trawienia białka. Z kolei, w przypadku, gdy pH jest zbyt wysokie to wtedy przyczynia się to do tego, że nieodpowiednio strawione białko przechodzi do jelit, gdzie ulega gniciu. I ta druga sytuacja może być dla ludzkiego organizmu niebezpieczna, jeżeli będzie występowała dość często. Bowiem wtedy będzie ona mogła powodować rozwijanie się różnorodnych chorób, do których można zaliczyć nawet rak jelita grubego, czy też często występujące biegunki.

Jaka jest najważniejsza funkcja białek enzymatycznych?

Białka enzymatyczne charakteryzują się w dużej mierze przede wszystkim tym, że są to kanalizatory odpowiedzialne za wiele czynników biochemicznych. To właśnie dzięki ich przyswajaniu, nasz organizm świetnie radzi sobie z przyśpieszaniem procesów różnych reakcji zachodzących w naszych komórkach. Trzeba pamiętać w szczególności o tym, iż sama budowa białka, jak również jego skład skład wymusza też podział na białka proste oraz złożone. Do pierwszej grupy trzeba zakwalifikować w szczególności: protaminy, histony. Natomiast do  białek złożonych można zakwalifikować nic innego jak: chromoproteiny, lipoproteiny, jak również fosfoproteiny. Innym dość istotnym aspektem jest dzienne zapotrzebowanie organizmu ludzkiego na białko. Otóż, nie ma możliwości precyzyjnego pkreślenia ogólnej wartości opisującej zapotrzebowanie na ten makroskładnik. Gdyż trzeba pamiętać, iż w szczególności kwestia ta zależy nie tylko od naszej płci, ale również naszej masy ciała, jak również od aktywności fizycznej, jaka jest przez konkretną osobę stosowana. W ogólnie przyjętych normach przyjmuje się, że na 1 kilogram masy ciała powinno się spożywać około  0,8 grama białka każdego dnia. Jest to, ponieważ w bilansie energetycznym daje około trzydziestu procent energii pochodzącej głównie z protein.

Czym są białka całkowite?

Przez białka całkowite należy rozumieć białka znajdujące się we krwi człowieka, które krążą po naszym organizmie. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że stężenie takiego rodzaju białka ma predyspozycje do tego, że ulega zmianą. Wobec tego, jednego dnia stężenie takie może być większe, kolejnego zaś mniejsze. Istnieją jednak sytuacje, w których stężenie białka całkowitego znacząco przekracza górną normę i wcale nie jest to spowodowane nieodpowiednio dopasowaną dietę. Bowiem do takich sytuacji należy zaliczyć prawdopodobieństwo pojawienia się jakieś poważnej choroby, a w tym przypadku są nimi: marskość wątroby, odwodnienie organizmu, czy też wystąpienie różnych stanów zapalnych. Aczkolwiek w przypadku, gdy zauważa się przekroczenie granicy dolnej to może być to spowodowane niczym innym jak chorobami typu: niewydolność nerek, nadmiernych krwawieniem z dróg rodnych, jak również stanem zapalnym skóry oraz stanami niedożywienia.

warzywa z bialkiem

Fasola, jako bogactwo białka

Fasola jest uznawana za jedno z kluczowych warzyw, jeżeli chodzi o posiadanie dużej ilości białka. Warzywo to jest wobec tego nie tylko bardzo smaczne i pożywne, ale także zdrowe. Jak większość osób wie, istnieje wiele odmian fasoli. I każda z nich posiada tę wspaniałą cechę. Fasola określana jest, jako roślina strączkowa z rodziny bobowatych; do bobowatych należą też przede wszystkim: groszek, soja, kozieradka, jak również soczewica. Na świecie występuje kilkadziesiąt odmian fasoli. Natomiast, jeżeli chodzi o występowanie tego warzywa u nas w kraju to najpopularniejsze są dwa rodzaje, a mianowicie: fasola zwykła, jak również fasola wielokwiatowa. Fasolę można zakupić nie tylko w różnorodnych kolorach, ale także w różnych kształtach. Dlatego będzie ona idealna do przygotowania wielu posiłków. Jedną z głównych cech charakterystycznych fasoli jest w szczególności to, że posiada ona bardzo dobre właściwości przeciwutleniające. A

jak powszechnie wiadomo, działanie takie w odpowiedni sposób wpływa na walkę z nadmiarem wolnych rodników w naszym organizmie. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ gdy w naszym ciele występuje zbyt wiele wolnych rodników to w następstwie mogą pojawić się inne dolegliwości zdrowotne związane przede wszystkim z przyśpieszeniem procesu starzenia się skóry, ale także z pojawieniem się choroby nowotworowej. Wobec tego trzeba pamiętać, że systematyczne spożywanie fasoli jest dobre dla naszego organizmu, ponieważ pozwala uchronić go przed powstaniem niebezpiecznych chorób w przyszłości. Spożywanie fasoli jest również dobre w stosunku do osób, które planują odchudzanie. Bowiem dzięki niej można nie tylko zrzucić na wadze, ale również wyposażyć nasz organizm w wiele potrzebnych składników odżywczych. Trzeba jednak wiedzieć, że fasola mimo różnych swych zalet, ma również wad. Otóż, jest ona dość ciężkostrawna, dlatego nie jest polecana kobietom, które karmią piersią, bądź są w ciąży. Fasola może przyczyniać się także do powstawania gazów i częstych wzdęć. Fasola również przyczynia się w bardzo dobry sposób do obniżenia ciśnienia krwi oraz cholesterolu. Ułatwia przemianę materii oraz poprawia perystaltykę jelit. Natomiast nie powinna być ona spożywana przez osoby, które borykają się na co dzień z problemami związanymi z przewodem pokarmowym.