Zakup odpowiedniego glukometru to podstawa w przypadku diabetyków. Wybór powinien padać na wygodne, a jednocześnie funkcjonalne urządzenia. Samokontrola związana z regularnym sprawdzeniem właściwego poziomu krwi to jedna z najważniejszych czynności, która musi odbywać się regularnie. Tylko tym sposobem możliwe jest uniknięcie niebezpiecznych powikłań lub przesunięcie ich w czasie czy zmniejszenie. Przypomnijmy jeszcze, że glukometr to nic innego, jak specjalistyczny aparat służący do pomiaru cukru we krwi.

Glukometr to nie wszystko

Warto zauważyć jednocześnie, że samo urządzenie to nie wszystko, w co powinni wyposażyć się pacjenci z cukrzycą. Konieczne okaże się również nabycie:

  • nakłuwacza, czyli akcesoriów koniecznych do poboru krwi, a co za tym idzie skontrolowania poziomu cukru we krwi.
  • lancety, czyli niewielkich ostrzy umieszczanych w samym środku nakłuwacza.
  • pasków testowych do glukometru, które pozwalają na późniejsze umieszczenie ich w glukometrze.

Do tej pory uważałeś/uważałaś, że krew niezbędna do pomiaru cukru może być pobierana wyłącznie z palca? Nic bardziej mylnego, a możliwości jest o wiele więcej. Mowa tu m.in. o wewnętrznej części dłoni (pod kciukiem lub małym palcem), ramieniu, łydce, a nawet zewnętrznej stronie uda.

Na co zwrócić uwagę, wybierając glukometr?

Prawdopodobnie nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że ilość glukometrów na rynku jest ogromna. Dlatego podczas wyboru tak ważne jest spełnianie wymogów Komisji Europejskiej – standard EN ISO 15197:2015. Kolejnym ważnym aspektem jest pobranie odpowiedniej ilości krwi niezbędnej do wykonania pomiaru. Szeroką gamę różnorodnych glukometrów dopasowanych do potrzeb i oczekiwań osób w różnym wieku znaleźć można w sklepie internetowym diabetyk24.pl. Dzięki obszernemu i rozbudowanemu poradnikowi możliwe jest zdobycie obszernej i profesjonalistycznej wiedzy na temat cukrzycy, sposobów zapobiegania, a także np. diety przy cukrzycy. Jak już wspominaliśmy, samokontrola w przypadku diabetyków jest podstawą. Nie brakuje więc sprawdzonych, a czasami zupełnie zaskakujących wskazówek, które mogą znacznie ułatwić codzienne życie i wykonywanie podstawowych czynności.

Jaki jeszcze powinien być glukometr? Oprócz wszystkich wymienionych wyżej parametrów warto, aby posiadał:

  • krótki czas pomiaru,
  • przemyślany i podświetlany wyświetlacz,
  • alarmy przypominające o konieczności wykonania testu.

Szczególnie dzięki tej ostatniej funkcji cukrzycy nie dopuszczą do sytuacji, w której zapomną o wykonaniu pomiaru. Bez względu na okoliczności przypomnienie będzie alarmować i dawać sygnał o tym, że nadszedł czas na sprawdzenie poziomu cukru we krwi.