Laktacja – za mało czy za dużo mleka? Wszystko o laktacji

Karmienie piersią jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapewnienia dziecku zdrowia i przeżycia. Dostarcza całej energii i składników odżywczych, których potrzebuje niemowlę. Jest bezpieczny, czysty i zawiera przeciwciała, które pomagają chronić przed wieloma powszechnymi chorobami wieku dziecięcego. Indukowana laktacja to praktyka pomagania kobiecie, która nie była w ciąży, w produkcji mleka. W rzeczywistości jest to bliska fizyczna i emocjonalna relacja między matką a jej dzieckiem. To znacznie więcej niż tylko mleko matki. Ponieważ macierzyństwo zastępcze staje się coraz bardziej powszechne w przypadku wspomaganego rozrodu, matka zlecająca, która cieszy się rodzicielstwem poprzez macierzyństwo zastępcze, powinna również mieć możliwość karmienia piersią dziecka. Dzięki indukowanej laktacji te matki mogą cieszyć się karmieniem piersią, wraz z sugerowanymi korzyściami zdrowotnymi.

Co należy rozumieć przez indukowaną laktację?

Otóż, przez indukowaną laktację należy rozumieć nic innego, jak macierzyństwo zastępcze, adopcja, para tej samej płci, w której kobieta chce również pomóc w karmieniu piersią dziecka urodzonego przez jej partnera, który jest w ciąży lub macierzyństwa zastępczego. Matki, które mają zamiar karmić dziecko, mogą mieć wyrzuty sumienia, że same nie urodziły dziecka, a więc możliwość karmienia piersią niemowlęcia daje im wielką radość i satysfakcję. Indukowana laktacja daje możliwość związania się z dzieckiem i wypełnia pustkę. Ważną informacją jest również to, że Ilość mleka wytwarzanego podczas indukowania laktacji może się znacznie różnić. Podczas gdy niektórzy rodzice nie wytwarzają mleka, a inni wytwarzają całe mleko, którego potrzebują ich dzieci, większość z nich wytwarza częściową podaż mleka. Niezbędnym składnikiem do wywołania laktacji jest stymulacja i drenaż piersi. Ta stymulacja lub opróżnianie może się zdarzyć w przypadku karmienia piersią dziecka, z elektrycznym laktatorem szpitalnym. Skład mleka wytwarzanego przez indukowanie laktacji jest porównywalny z składem mleka wytwarzanego po urodzeniu. Ponieważ mleko matki jest zalecane jako najlepszy pokarm dla niemowląt, wiele rodzin, które planują adopcję, jest zainteresowanych tym, czy będą miały tę opcję z nowym dodatkiem. Odpowiedź brzmi: Tak. Karmienie piersią adoptowanego dziecka poprzez indukowaną laktację jest możliwe, ale wymaga dużo planowania, introspekcji i wsparcia.

Jak wywołać laktację?

Istnieje kilka powodów, dla których może być konieczne wymuszone wywołanie laktacji. Najczęstszym jest opieka nad dzieckiem adopcyjnym. Nawet jeśli nie rodziłaś, nadal możesz karmić piersią swoje dziecko. Laktacja jest powszechna po porodzie kobiety, ale laktacja bez ciąży wymaga czasu. W tym artykule porozmawiamy o najszybszym sposobie wywoływania laktacji na różne sposoby. Jeśli masz miesiące na przygotowanie, jednym z najskuteczniejszych sposobów wywoływania laktacji jest przepisanie przez lekarza hormonów. W większości przypadków hormonami tymi jest nic innego, jak estrogen i progesteron. Hormony te symulują to, co dzieje się w organizmie podczas ciąży. Innym hormonem, który możesz otrzymać, jest laktator który pomaga stymulować produkcję mleka. Ważne jest, aby pamiętać, że skuteczna terapia hormonalna może potrwać sześć miesięcy lub dłużej. Należy zapamiętać przede wszystkim to, że każda ilość mleka matki ma wielką wartość dla dziecka. Głównym celem adopcyjnego karmienia piersią i indukowanej laktacji powinna być relacja i więź, którą pomaga matce i dziecku budować. Ważne jest również, aby pamiętać, że podaż mleka matki ma tendencję do zwiększania się przy regularnym karmieniu piersią lub odciąganiu pokarmu, więc nie zniechęcaj się, jeśli podaż mleka matki jest początkowo niska. Pierś jest przygotowywana przez estrogen i progesteron, które powodują proliferację układu przewodowego i wyrostka zębodołowego, podobnie jak to się dzieje w czasie ciąży. Hormony te działają w związku ze wzrostem poziomu prolaktyny w surowicy. Podejście to zasadniczo stara się, aby ciało kobiety wywołującej laktację “zachowywało się”, że jest w ciąży. Istnieją kroki, które będą przestrzegane w celu wywołania laktacji.

Śledź swoje postępy

Należy pamiętać w szczególności o tym, aby tuż po wywołaniu laktacji, śledzenie sesji karmienia dziecka i sesji odciągania pokarmu za pomocą wygodnego, łatwego do odczytania dziennika do wydrukowania może pomóc Ci zachować porządek, ustalić realistyczne cele karmienia mlekiem matki i najlepiej zrozumieć swoją podróż do karmienia piersią w sposób “na pierwszy rzut oka”. Kłody pomogą Ci również utrzymać regularne nawyki odciągania i karmienia, co z kolei może pomóc stymulować piersi do zwiększonej laktacji.

Czy picie mleka matki przez osobę dorosłą jest bezpieczne dla jej zdrowia?

Mleko matki jest nie tylko bezpieczne dla dorosłych do picia, ale może nawet mieć nieznane wcześniej korzyści zdrowotne. Jedną z głównych funkcji mleka matki jest rozwój układu odpornościowego dziecka. Aby to zrobić, jest pełen przeciwciał i białych krwinek, które pomagają Twojemu maluchowi zwalczać bakterie i choroby. Naukowcy znaleźli przypadki, w których dziecko walczy z atakiem bakteryjnym lub wirusowym.

Tworzenie więzi z dzieckiem

Karmienie piersią nie jest przeznaczone tylko dla rodzin biologicznych. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, oczekiwaniom i profesjonalnemu wsparciu dla udanej laktacji, adopcyjna mama może zapewnić swojemu dziecku niesamowite korzyści z mleka matki i zbudować silną, opiekuńczą i kochającą więź po drodze. Nie zniechęcaj się, jeśli nie możesz wywołać laktacji lub wyprodukować wystarczającej ilości mleka, aby zaspokoić wyłącznie potrzeby dziecka. Tworzysz więź ze swoim nowym dodatkiem, która przetrwa całe życie. Kolejną korzyścią może być zrównoważenie podaży mleka między piersiami, jeśli występuje problem z nierówną podażą. Czasami dzieci karmione piersią otrzymują do 95% mleka z jednej piersi tylko dlatego, że druga produkuje mniej mleka. Nakłonienie partnera do ssania problematycznej piersi może pomóc stymulować ją do zwiększenia przepływu mleka. Rozpoczęcie około dwóch miesięcy przed datą, w której dziecko ma dołączyć do rodziny, jest idealne do stymulowania produkcji mleka, jeśli czas na to pozwala. Wprowadzając rutynę bodźców i ekspresji dla piersi, możesz pomóc rozpocząć produkcję mleka i naturalnie wywołać laktację. Najważniejszą interwencją jest dedykowane odciąganie piersi za pomocą szpitalnego laktatora elektrycznego i wymaga to zaangażowania ze strony matki. Wszystkie kobiety poddawane indukcji laktacji potrzebują dokładnego doradztwa, aby zrozumieć, że wyłączne karmienie piersią nie jest celem tej indukcji i że dziecko potrzebuje suplementacji mieszanką. Korzystanie z laktatora jest bardziej skuteczne, jeśli wcześniej byłaś w ciąży co najmniej do drugiego trymestru. Jest to podobne do naturalnego sposobu, ale używasz pompy zamiast innego człowieka. Ten sposób jest również bardzo naturalny, ponieważ nie wkładasz niczego do swojego ciała.

Podsumowanie

Odpowiednia laktacja jest ważna, aby nasze dziecko mogło w odpowiedni sposób się rozwijać i nabywać prawidłową więź ze swoim rodzicem. Matki, które mają zamiar karmić dziecko, mogą mieć wyrzuty sumienia, że same nie urodziły dziecka, a więc możliwość karmienia piersią niemowlęcia daje im wielką radość i satysfakcję. Indukowana laktacja daje możliwość związania się z dzieckiem i wypełnia pustkę. Ważną informacją jest również to, że Ilość mleka wytwarzanego podczas indukowania laktacji może się znacznie różnić. Podczas gdy niektórzy rodzice nie wytwarzają mleka, a inni wytwarzają całe mleko, którego potrzebują ich dzieci, większość z nich wytwarza częściową podaż mleka. Niezbędnym składnikiem do wywołania laktacji jest stymulacja i drenaż piersi. Ta stymulacja lub opróżnianie może się zdarzyć w przypadku karmienia piersią dziecka, z elektrycznym laktatorem szpitalnym. Skład mleka wytwarzanego przez indukowanie laktacji jest porównywalny z składem mleka wytwarzanego po urodzeniu. Karmienie piersią jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapewnienia dziecku zdrowia i przeżycia. Dostarcza całej energii i składników odżywczych, których potrzebuje niemowlę. Jest bezpieczny, czysty i zawiera przeciwciała, które pomagają chronić przed wieloma powszechnymi chorobami wieku dziecięcego. Indukowana laktacja to praktyka pomagania kobiecie, która nie była w ciąży, w produkcji mleka. W rzeczywistości jest to bliska fizyczna i emocjonalna relacja między matką a jej dzieckiem. Karmienie piersią nie jest przeznaczone tylko dla rodzin biologicznych. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, oczekiwaniom i profesjonalnemu wsparciu dla udanej laktacji, adopcyjna mama może zapewnić swojemu dziecku niesamowite korzyści z mleka matki i zbudować silną, opiekuńczą i kochającą więź po drodze. Nie zniechęcaj się, jeśli nie możesz wywołać laktacji lub wyprodukować wystarczającej ilości mleka, aby zaspokoić wyłącznie potrzeby dziecka. Tworzysz więź ze swoim nowym dodatkiem, która przetrwa całe życie. Kolejną korzyścią może być zrównoważenie podaży mleka między piersiami, jeśli występuje problem z nierówną podażą.