Ciało w trakcie ciąży zmaga się z wieloma zmianami spowodowanymi nie tylko burzą hormonów, ale również rozciąganiem się skóry, szczególnie w okolicach brzucha. W tym czasie niezwykle ważne jest, by właściwie i przede wszystkim kompleksowo zadbać o swoje ciało. Pomimo że ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, warto skupić się nie tylko na oczekiwaniu na nowego członka rodziny, ale również postawić na wyjątkową i holistyczną dbałość o własne ciało, które w tym czasie i w trakcie porodu musi naprawdę sporo przejść. Ze względu na szeroki wymiar pielęgnacji i troski o ciało w czasie ciąży, warto skupić się na kilku najważniejszych aspektach. Dobrze jest więc zwrócić uwagę nie tylko na wybór odpowiednich kosmetyków, które zadbają o naszą skórę, ale także niezbędną w ciąży aktywność fizyczną dostosowaną do możliwości, właściwą dietę i możliwe do wykonania w tym okresie zabiegi pielęgnacyjne.

Najważniejsze zasady pielęgnacji ciała w trakcie ciąży

Ciąża jest dla kobiety nie tylko czasem oczekiwania na potomka, ale także okresem wielkich i gwałtownych zmian hormonalnych, które wpływają na ciało, skórę i metabolizm. W czasie tych zmian nasze ciało musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami takimi jak rozciągająca się i łatwo odwadniająca się skóra, cellulit, rozstępy, utrata jędrności oraz dodatkowe kilogramy. W związku z tym konieczne jest wprowadzenie kilku zmian w codziennej rutynie pielęgnacyjnej i wdrożenie kompleksowego planu dbania o siebie. Warto trzymać się trzech najważniejszych punktów:

  • systematyczność – jest to jedna z najważniejszych zasad, których trzeba trzymać się od samego początku. Tylko regularne działania mogą przynieść długofalowe profity;
  • kompleksowość – odpowiednia dbałość o ciało w ciąży to nie tylko kosmetyki, ale także odpowiednia dieta i ruch. Musimy więc działać od zewnątrz i od wewnątrz, by zauważyć efekty;
  • zapobieganie – im wcześniej zaczniemy o siebie dbać, tym lepiej. Właściwą pielęgnację należy więc wdrożyć na jak najwcześniejszym etapie ciąży.

Dzięki trzymaniu się tych zasad możemy liczyć na wymierne korzyści. Jeśli zadbamy o siebie, nasze ciało odwdzięczy się nam nie tylko dobrą kondycją, wyglądem, ale także lepszym samopoczuciem w trakcie ciąży i po porodzie. Właściwa pielęgnacja pozwoli zachować skórę w dobrym stanie. Odpowiednia dieta i ruch z kolei pomogą utrzymać odpowiednią dla zdrowia matki i dziecka wagę i kondycję fizyczną. Warto zatem nie ustawać w staraniach przez kolejne 9 miesięcy oczekiwania na narodziny.

Jakich składników i kosmetyków unikać w ciąży?

Warto na wstępie obalić jeden z mitów, według którego składniki kosmetyków przenikają do płodu. Jeżeli jesteśmy w ciąży, w dalszym ciągu możemy korzystać z większość kosmetyków, które do tej pory gościły w naszej kosmetyczce. Nawet najbardziej zaawansowane formuły kosmetyków nie są raczej w stanie wniknąć w głąb skóry na tyle, by dostać się do krwi matki i kolejno do płodu. Oczywiście, istnieje grupa substancji, których nie należy używać w ciąży, są to jednak konkretne przypadki i odnoszą się głównie do preparatów stosowanych w ramach antybiotykoterapii przeciwko problemom skórnym. Przechodząc do meritum, w ciąży warto unikać kuracji retinoidami oraz maści zawierających antybiotyki. Mogą one jako nieliczne substancje, mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. Co więcej, w ramach zapobiegania powstawaniu przebarwień, na które w okresie ciąży kobiety stają się szczególnie narażone, warto odstawić również kosmetyki, które zawierają wysokie stężenia witaminy C. Lepiej również odpuścić sobie używanie mocno złuszczających kwasów takich jak AHA i BHA. Chodzi tutaj przede wszystkim o wrażliwość skóry w czasie trwania ciąży i silniejsze predyspozycje do powstawania trudnych do usunięcia plam pigmentacyjnych.

Minimalizowanie ryzyka rozstępów

Pojawianie się rozstępów w dużej mierze zależy od genetycznych predyspozycji danej osoby. Ryzyko ich powstawania w okresie ciąży wzrasta. Pomimo że nie zawsze mamy na to wpływ, warto pielęgnować skórę, by zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się i ich widoczność, jeśli już do tego doszło. Problem najczęściej uwidacznia się na rozciągającej się skórze brzucha, ud, piersi i pośladków. Elementem profilaktyki może być stosowanie dedykowanych dla kobiet w ciąży balsamów i kremów, które mają za zadanie dbać o optymalny poziom nawodnienia skóry, jej jędrność i elastyczność. Ważne jest również stosowanie preparatów, które w swoim składzie zawierają substancje wspomagające procesy odbudowy i regeneracji struktury skóry. Niektóre z nich dodatkowo stymulują produkcję włókien kolagenowych i elastynowych, które poprawiają odporność skóry na rozciąganie. Kobiety w ciąży często sięgają również po różnego rodzaju olejki do ciała, które aktywnie regenerują i zabezpieczają skórę przed utratą elastyczności i jędrności. Polecane w szczególności są oleje ze słodkich migdałów, olej z dzikiej róży i makadamia. Można bezpiecznie stosować je każdego dnia w ramach delikatnego masażu.

Walka z cellulitem w ciąży

Kolejnym problemem, który często pojawia się dopiero w okresie ciąży, jest cellulit. Pojawia się on nawet w 90% przypadków, nawet jeśli kobieta nie miała wcześniej z nim problemu. Wiąże się to głównie ze wzmożoną produkcją estrogenów. Ich działanie sprawia, że ściany naczynek limfatycznych są znacznie bardziej przepuszczalne, co wpływa na mikrokrążenie. Proces ten można zniwelować poprzez stosowanie kremów usprawniających przemianę materii w komórkach budulcowych skóry. Najbezpieczniejszą opcją jest stosowanie preparatów dedykowanych dla kobiet w ciąży. Wsmarowywanie kremu zaczynamy od ud, idąc w górę aż do pośladków.

Pielęgnacja biustu też jest ważna

Podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych nie należy zapominać również o biuście. Również piersi powiększają się znacząco w okresie ciąży i później, gdy rozpoczyna się laktacja. Z tego względu konieczne jest pielęgnowanie tego obszaru zanim skóra zacznie się rozciągać. Biust w czasie ciąży staje się bardziej tkliwy, a przez to, że rośnie, kobiety często zmagają się z niekomfortowym uczuciem rozciągania. Dodatkowo powoduje to swędzenie. Aby tego uniknąć, warto sięgać po balsamy, kremy lub specjalne sera, które mają właściwości:

  • nawilżające i uelastyczniające skórę,
  • wzmacniające i modelujące okolice dekoltu,
  • odbudowujące struktury budulcowe skóry i wspomagające prawidłowe ich funkcjonowanie,
  • pobudzające komórki skóry do produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny.

Efektywnie działające preparaty powinny nie tylko zapobiegać powstawaniu rozstępów, na które skóra na biuście jest szczególnie narażona, ale także niwelować widoczność tych już istniejących. Podobnie jak w przypadku innych preparatów, również te kosmetyki muszą być bezpieczne dla mamy i dziecka.

Rola diety i aktywności fizycznej w okresie ciąży

Nie tylko zabiegi pielęgnacyjne wspierają dbanie o dobrą kondycję całego ciała podczas ciąży. Ogromną rolę odgrywa również dobrze zbilansowana i zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna. W jadłospisie ciężarnej nie powinno zabraknąć dużej ilości świeżych warzyw i owoców. Warto, aby na talerzu znalazły się też ryby morskie, oliwa, chude mięso, kasze oraz produkty pełnoziarniste. Dużą rolę w zachowaniu dobrego zdrowia odgrywa też nawodnienie. Każdego dnia należy więc spożywać duże ilości wody. W okresie ciąży wskazane są również ćwiczenia lub inna aktywność fizyczna o umiarkowanym stopniu intensywności. Jeżeli kobieta przed zajściem w ciąże intensywnie trenowała, może kontynuować ćwiczenia także w ciąży. Należy jednak dostosować tempo i intensywność treningów do aktualnego stanu. Koniecznie trzeba też skonsultować to z lekarzem. Właściwa dieta i ruch wprawiają w dobry nastrój, pozwalają utrzymać prawidłową wagę i dobrze wpływają na kondycję i wydolność.

Ćwiczenia dla ciężarnych

Ciąża to stan, w którym szczególnie należy o siebie zadbać. O pozytywnym wpływie ruchu i aktywności fizycznej na ciało mówi się wiele. W czasie ciąży warto po konsultacji z lekarzem wybrać bezpieczne formy aktywności, które pomogą zachować dobrą kondycję. W ciąży należy wykonywać ćwiczenia spokojnie i bez forsowania się. Dobrym pomysłem są ćwiczenia rozciągające, dzięki którym ciało będzie bardziej gibkie i elastyczne. Ćwiczenia takie pozwolą lepiej przygotować się ciału na nadchodzące zmiany. Ogromnym wsparciem dla ciała są również ćwiczenia oddechowe, które nie tylko wyciszają, relaksują i rozluźniają, ale pomagają przygotować się do porodu. W czasie ciąży warto spacerować, rozciągać się i uprawiać bezpieczną jogę. Dobrym pomysłem jest również nieobciążające stawów pływanie.

Zabiegi pielęgnacyjne dla kobiet w ciąży

W ciąży nie musimy rezygnować także z zabiegów pielęgnacyjnych i wizyt u kosmetyczki. Rozluźniająco i relaksacyjne mogą działać masaże wykonywane w sposób bezpieczny dla mamy i dziecka. W trakcie ciąży warto zadbać też o skórę, wybierając delikatne peelingi i depilację specjalnie dostosowane do potrzeb przyszłych mam. Dzięki temu nie tylko zadbamy o stan naszej skóry, ale będziemy mogły poczuć się pięknie i wyjątkowo, co przełoży się na poprawę samopoczucia.