Kalendarz ciążowy – ciąża tydzień po tygodniu

Ciąża to szczególny czas pełen radosnego oczekiwania. Warto wiedzieć, co dzieje się w poszczególnych tygodniach. Dzięki temu można przygotować się na typowe objawy, a także nawiązać więź z dzieckiem. Jak rozwija się maluch? Gdzie szukać wiarygodnych informacji? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i inne ważne pytania związane z ciążą.

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży trwa przez około 13 tygodni. Za pierwszy dzień tego trymestru uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. W pierwszych tygodniach ciąży formuje się serca dziecka, jego rdzeń kręgowy, a także serce. Jest to również czas formowania rączek oraz nóżek dziecka. Przed końcem pierwszego trymestru zostaną wykształcone główne narządy. Oto kilka najważniejszych momentów pierwszego trymestru ciąży:

 • 6 – 7 tydzień – w tym okresie ciało dziecka zaczyna nabierać ludzkich kształtów. Dziecko z charakterystycznej kulki przemienia się w człowieka, około 6 lub 7 tygodnia swoim kształtem przypomina literkę C.
 • 10 tydzień – w tym czasie maluch ma już rozdzielone palce u rąk oraz nóg.
 • 11 tydzień – jest to bardzo ważny moment dla każdego kochającego rodzica. W około 11 tygodniu ciąży można usłyszeć bicie serca dziecka podczas badania USG.

Pierwszy trymestr ciąży może być dla przyszłej mamy najtrudniejszy. W tym czasie kobiecie dokuczają nieprzyjemne dolegliwości, takie jak nudności, wymioty czy brak apetytu. Warto jednak pamiętać, że każda ciąża jest inna. Niektóre panie przechodzą pierwszy trymestr ciężko, a inne nie narzekają na uciążliwe objawy. W tym czasie może pojawić się krwawienie implantacyjne, konieczność częstego oddawania moczu, trądzik hormonalny, a także różne zachcianki. W pierwszym trymestrze ciąży warto wykonać badania przesiewowe. Dzięki nim można ocenić ryzyko wystąpienia niektórych schorzeń.

Jeśli chodzi o nawiązywanie więzi z maluchem w pierwszym trymestrze, ważne są te biochemiczne oraz . Nawiązywanie więzi emocjonalnej należy pozostawić na okres kolejnych trymestrów. W pierwszych tygodniach ciąży warto skupić się na wprowadzaniu zdrowych nawyków żywieniowych, a także na dbaniu o zdrową dawkę ruchu. Pamiętaj, aby jeść dla dwóch, a nie za dwoje. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, stawiaj na bezpieczne aktywności. W ciąży doskonale sprawdza się spacer. Unikaj natomiast aktywności takich jak jazda na rowerze, bieganie czy jazda na rolkach.

Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży rozpoczyna się od początku czwartego miesiąca, trwa aż do końca miesiąca szóstego. Jest to bardzo ważny czas, w którym dziecko rozwija się intensywnie. Dobrą wiadomością jest to, iż zazwyczaj w drugim trymestrze nieprzyjemne objawy ciążowe mijają, a kobieta czuje się dużo lepiej. Pod koniec drugiego trymestru można wyczuć pierwsze ruchy dziecka. Oto inne najważniejsze momenty drugiego trymestru ciąży:

 • 14 tydzień – w tym czasie maluch zaczyna ssać swój kciuk, ćwiczy także połykanie.
 • 22 tydzień – to czas, w którym na twarzy dziecka pojawiają się brwi.
 • 23 tydzień – wielu rodziców nie może doczekać się tego czasu. Około 23 tygodnia ciąży dziecko słyszy dźwięki i może na nie reagować.

W drugim trymestrze ciąży kobieta może spodziewać się powiększenia piersi, rośnie także brzuch. Jest to świetny czas na zrobienie zakupów. Warto wyposażyć szafę w wygodne biustonosze, a także ubrania ciążowe. Wiele kobiet zauważa w drugim trymestrze powrót energii. Jest to świetny czas na podjęcie nowych aktywności jak na przykład joga ciążowa. Drugi trymestr to świetny czas także na wyposażenie pokoju dziecięcego i zakupienie potrzebnych ubranek, kosmetyków i akcesoriów.

Między 18 a 22 tygodniem ciąży trzeba wykonać badanie ultrasonograficzne, a także test obciążenia glukozą. Drugi trymestr pozwala poznać płeć dziecka, co jest bardzo ważnym wydarzeniem dla przyszłych rodziców. Warto ustalić wcześniej, czy chcecie znać płeć dziecka, czy wolicie poczekać aż do dnia porodu.

Drugi trymestr ciąży to świetny czas na budowanie więzi emocjonalnej. Warto czytać książki na głos, aby maluch mógł wsłuchiwać się w głos rodziców. Dziecko odczuwa także dotyk brzucha, a więc delikatne masaże również są wskazane. Warto pamiętać, że dziecko odczuwa emocje mamy i jest na nie wrażliwe. W czasie ciąży przyszła mama powinna więc zadbać o relaks i unikać złych emocji, a także niepotrzebnego stresu.

Ostatni trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciąży trwa od 28 do 40 tygodnia. Trzy ostatnie miesiące ciąży dziecko przede wszystkim doskonali układ nerwowy oraz drogi oddechowe. Jest to także czas intensywnego poruszania się, co z pewnością odczuje przyszła mama. W tym czasie szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią ilość składników odżywczych, minerałów i witamin w diecie. Szczególnie ważne jest to, aby w diecie nie zabrakło żelaza oraz wapnia. Oto najważniejsze momenty trzeciego trymestru ciąży:

 • 28 tydzień – maluch potrafi już otwierać i zamykać oczy.
 • 34 tydzień – około tego tygodnia maluch obraca się główką w dół, przygotowuje się do powitania świata na zewnątrz.
 • 39 tydzień – dziecko jest już gotowe na opuszczenie brzucha mamy.

Trzeci trymestr to odpowiedni czas na przygotowanie torby do szpitala. Warto zrobić to odpowiednio wcześnie, gdyż tak naprawdę poród może zacząć się w każdej chwili. Poza wyprawką rodzice powinni także upewnić się, że posiadają wszystkie niezbędne akcesoria i dodatki potrzebne do opieki nad dzieckiem. W ostatnich trzech miesiącach kobieta powinna skupić się na odpoczynku, zdecydowanie warto zwolnić tempo i pozwolić sobie na relaks. W tym czasie bardzo ważne jest to, aby kobieta czuła wsparcie swoich bliskich. Dzięki temu będzie jej łatwiej przygotować się do porodu, który zbliża się wielkimi krokami. W ostatnim trymestrze warto zapoznać się z książkami i wartościowymi poradnikami na temat opieki nad dzieckiem. Czytanie o tych kwestiach zmniejsza stres i pozwala przygotować się na wyzwania opiekuńcze. Warto także rozpocząć poszukiwania dobrego pediatry.

W ostatnim trymestrze kobieta może spodziewać się nudności, częstego oddawania moczu, pojawia się także opuchlizna kostek oraz stóp. W trzecim trymestrze pojawiają się także skurcze przepowiadające, dzięki nim mięśnie mogą przygotować się do nachodzącego porodu. Jak odróżnić skurcze porodowe od przepowiadających? Te drugie są mniej regularne, często znikają po zmianie pozycji.

W trzecim trymestrze warto pamiętać o budowaniu więzi z dzieckiem. Ważny jest dotyk, a także rozmowa. Głaskanie brzucha i spokojny ton rodziców wpływają pozytywnie na rozwijające się w brzuchu dziecko.

Aplikacje ciążowe

W każdym tygodniu ciąży dzieje się coś niesamowitego. Warto być na bieżąco, co ułatwiają aplikacje ciążowe. Oto kilka propozycji godnych polecenia:

 • Preglife – Ciąża i dziecko – ogromnym atutem tej darmowej aplikacji jest funkcjonalność oraz przejrzystość. Aplikacja ta jest przydatna nie tylko w czasie ciąży, ale również po porodzie. Dzięki niej można śledzić rozwój swojej pociechy aż do ukończenia przez nią drugiego roku życia. Aplikacja zawiera wiele przydatnych narzędzi jak na przykład wykres przyrostu wagi. Można również zapoznać się z ciekawymi i wartościowymi podcastami i filmikami.
 • Moja ciąża z eDziecko.pl – zawiera najważniejsze informacje na temat tego, co dzieje się z dzieckiem od pierwszego do ostatniego tygodnia ciąży. Aplikacja służy także cennymi poradami, które przydadzą się każdej ciężarnej kobiecie. Dużą zaletą aplikacji jest organizer, dzięki któremu przyszła mama może zadbać o dopięcie ważnych spraw. W organizerze można zapisać datę badań, a nawet zaplanować zakupy. Aplikacja działa bez dostępu do internetu, co jest ogromną zaletą. Nie masz pomysłu, jakie imię nadać maluchowi? Ta aplikacja zaproponuje Ci kilka możliwości.
 • Asystent ciąży – aplikacja ciążowa – jest to jedna z najpopularniejszych aplikacji, wiele przyszłych mam bardzo chętnie z niej korzysta. Aplikacja udostępnia szereg przydatnych narzędzi i funkcji, które są ważne w okresie ciąży. Mowa tutaj na przykład o wygodnej liście wyprawkowej czy informacjach na temat atrakcyjnych ofert w sklepach z wyposażeniem dla mamy i dziecka. W aplikacji dostępna jest także grupa dla mam, które mają wyznaczony podobny termin porodu. Dzięki tej grupie można uzyskać wsparcie, a także dać je innym kobietom.

Darmowe aplikacje ciążowe to świetne wsparcie dla rodziców. Dzięki aplikacji można być na bieżąco z informacjami na temat rozwoju dziecka, a także dowiedzieć się, czego można się spodziewać. Aplikacja to bardzo wygodne rozwiązanie, z którego można skorzystać w dowolnym momencie. Warto także wspomnieć, że aplikacje ciążowe pomagają mamie kontrolować wagę, co jest bardzo ważne. Korzystanie z takiej aplikacji można polecić rodzicom, którzy chcą być na bieżąco, a także przygotować się do opieki nad dzieckiem. Niektóre aplikacje udostępniają bowiem wartościowe artykuły na temat pierwszych tygodni życia dziecka. Z pewnością można powiedzieć, że korzystanie z aplikacji ciążowej to dobry pomysł. Pamiętaj jednak, aby pobrać ją z bezpiecznego i wiarygodnego źródła.