Można zaryzykować stwierdzenie, iż ciąża urojona jest pojęciem, z którym zetknęła się zdecydowana większość z nas. Niestety, nie każdy wie, co dokładnie się pod nim kryje. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, czym ciąża rzekoma właściwie jest i jakie są jej najczęstsze przyczyny. Warto byłoby poznać również najbardziej charakterystyczne objawy urojonej ciąży. Jak się okazuje, jest ich całkiem sporo. Należy mieć także świadomość tego, w jaki sposób postępować w przypadku pojawienia się tego poważnego problemu. Niestety, bez długotrwałej psychoterapii i leczenia psychiatrycznego najczęściej się nie obejdzie. Niemniej jednak, ciąża rzekoma jest problemem zdrowotnym, który można pokonać korzystając z fachowej pomocy oraz ze wsparcia bliskich.

Ciąża urojona – najważniejsze informacje

Ciąża urojona, określana także mianem rzekomej to stan, w którym przedstawicielka płci pięknej jest absolutnie pewna tego, że spodziewa się dziecka, ale tak naprawdę do zapłodnienia nie doszło. Statystycznie, problem ten dotyka przede wszystkim kobiet w okolicy 30 roku życia. Być może nie jest to przypadek, bo to właśnie wtedy większość kobiet decyduje się na powiększenie swojej rodziny. Istnieją pewne czynniki, które mogą znacząco zwiększać prawdopodobieństwo ciąży urojonej i warto zdawać sobie z tego sprawę. Kobieta, która jest narażona na ciążę rzekomą, powinna zostać otoczona przed swoich bliskich większą uwagą i troską. Wówczas, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że ewentualne objawy ciąży urojonej zostaną w porę dostrzeżone przez otoczenie.

Przyczyny ciąży urojonej

Jeżeli chcemy wiedzieć, czym jest właściwie ciąża urojona, musimy przyjrzeć się także jej najczęstszym potencjalnym przyczynom. Należą do nich przede wszystkim:

 • silna obawa przed zajściem w ciążę (najczęściej dotyczy ona nastolatek, a także kobiet samotnych, nie będących w stałych związkach)
 • intensywne pragnienie posiadania dziecka przez kobiety borykające się z niepłodnością bądź z bezpłodnością
 • wielokrotne poronienia

Warto zaznaczyć, że z ciążą urojoną zdecydowanie częściej borykają się wrażliwe z natury przedstawicielki płci pięknej. Problem ten zdecydowanie częściej dopadnie także kobiety zmagające się z depresją czy zaburzeniami lękowymi. Należy także zdawać sobie sprawę z tego, że ciąża rzekoma nie rozwinie się u wszystkich kobiet, które obawiają się ciąży bądź borykają się z bezpłodnością.

Objawy ciąży urojonej

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są właściwie objawy ciąży urojonej. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że symptomy takiej ciąży mogą u każdej pani wyglądać nieco inaczej. Przedstawicielki płci pięknej, których problemem jest ciąża rzekoma, doświadczają najczęściej:

 • gwałtownych wahań nastroju
 • skurczowych bóli podbrzusza, które są charakterystyczne dla wczesnej ciąży
 • ranne mdłości oraz wymioty
 • zachcianki na określone produkty spożywcze
 • senność
 • częstsze oddawanie moczu
 • zatrzymanie miesiączki

Warto od razu zaznaczyć, że z czasem natężenie wymienionych objawów może się zwiększać. Mogą się także pojawiać nowe. U niektórych przedstawicielek płci pięknej dochodzi do powiększenia piersi, a nawet do wycieku charakterystycznego płynu z brodawek sutkowych. Poza tym, u naprawdę wielu kobiet może dojść do zwiększania się obwodu brzucha, przez co przedstawicielka płci pięknej jest coraz bardziej pewna tego, że spodziewa się dziecka.

Czy test ciążowy wychodzi pozytywnie w przypadku ciąży urojonej?

Test ciążowy jest wykonywany niemal przez każdą przedstawicielkę płci pięknej starającą się o dziecko. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, czy wychodzi on pozytywny, jeśli kobieta zmaga się z tak zwaną ciążą urojoną. Otóż w wielu przypadkach, wynik takiego testu może zasugerować kobiecie ciążę. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że silne przekonanie przedstawicielki płci pięknej o tym, że spodziewa się ona dziecka, doprowadza do pewnych zmian hormonalnych. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że inne badania, takie jak USG czy KTG nie potwierdzają obecności płodu w macicy kobiecej. Co do zasady, lekarz ginekolog nie ma więc trudności z postawieniem diagnozy jaką jest ciąża rzekoma.

Leczenie ciąży urojonej

Ciąża urojona nie doprowadzi niestety do narodzin dziecka, a jest stanem, który może psychicznie wyniszczać kobietę i powodować niekorzystne zmiany w jej ciele. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, w jaki sposób można walczyć z tym poważnym problemem. Bez podjęcia leczenia, stan psychiczny kobiety może się bowiem pogarszać. Trzeba jednak liczyć się z tym, że pacjentka może nie przyjmować na początku do wiadomości tego, że cierpi na ciążę urojoną. Bardzo często jest to dla niej ogromny szok, dlatego potrzebuje wsparcia zarówno ze strony specjalistów, jak i swoich najbliższych.

Jak może pomóc ginekolog?

Na początku, pacjentka cierpiąca na ciążę urojoną udaje się zazwyczaj do gabinetu ginekologicznego. Jest ona pewna, że na USG ujrzy swoje dziecko, a podczas wizyty zostanie założona karta ciąży. Niestety, lekarz ginekolog rozwiewa jej wątpliwości dotyczące ciąży. Ważne jest jednak to, aby wykluczyć somatyczne przyczyny specyficznego samopoczucia kobiety. Należy na pewno wykluczyć ciążę pozamaciczną, jak i nowotwór jajnika, bo w przebiegu tych schorzeń, test ciążowy może wyjść pozytywny. Aby wykluczyć fizyczną przyczynę dolegliwości swojej pacjentki, ginekolog zleca najczęściej:

 • badanie fizykalne
 • badania obrazowe
 • badania laboratoryjne krwi

Po wykluczeniu somatycznych przyczyn stanu, w którym znajduje się pacjentka, ginekolog może zasugerować jej właśnie ciążę rzekomą. Wówczas poradzi jej zapewne udanie się do lekarza psychiatry. Nie oznacza to jednak, że pomoc ginekologa nie jest wskazana. Nierzadko niezbędne okazuje się podanie pacjentce pewnych leków wyciszających zaburzenia hormonalne.

Wizyta u lekarza psychiatry jest niezbędna

Jeśli lekarz ginekolog będzie podejrzewał u swojej pacjentki ciążę urojoną, zaleci jej wizytę u psychiatry. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że do psychiatry nie jest potrzebne skierowanie. Można jednak udać się do niego prywatnie, jeśli zależy nam na czasie. Kobieta, która odczuwa lęk przed wizytą u psychiatry, może zabrać ze sobą osobę zaufaną, na przykład swojego partnera. Wówczas stres związany z przebiegiem wizyty będzie na pewno zdecydowanie mniejszy. W trakcie konsultacji zostanie zebrany wywiad i na jego podstawie zostanie postawiona diagnoza. Jeśli psychiatra potwierdzi rozpoznanie ciąży urojonej, najprawdopodobniej zaleci pacjentce kurację farmakologiczną. Leki będą miały za zadanie zmniejszyć dokuczliwe objawy, których doświadcza pacjentka. Mowa tu o urojeniach, lękach czy przygnębieniu. Wskazana jest cierpliwość, bo efekty terapii nie są widoczne od razu, a dopiero po jakimś czasie. Co do zasady, można je dostrzec po trzech, czterech tygodniach systematycznego przyjmowania leków. Bardzo ważne jest to, aby regularnie, wedle wskazówek lekarza psychiatry uczęszczać na wizyty kontrolne. Jeżeli psychiatryczne leczenie ambulatoryjne nie przynosi rezultatów, być może konieczne okaże się leczenie szpitalne. Nie należy obawiać się pobytu w szpitalu psychiatrycznym, bo ma on na celu ustalenie najskuteczniejszego dla pacjentki schematu postępowania.

Wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne

Kobieta zmagająca się z ciążą urojoną, najprawdopodobniej nie poradzi sobie bez wsparcia psychologicznego bądź psychoterapeutycznego. Jeśli problem nie jest mocno zaawansowany i farmakoterapia skutkuje, wystarczająca może okazać się pomoc w formie doradztwa psychologicznego. Jeżeli jednak podłoże doświadczanych przez przedstawicielkę płci pięknej dolegliwości jest bardziej złożone, konieczna może okazać się psychoterapia. Wśród najpopularniejszych nurtów psychoterapeutycznych wyróżnić należy przede wszystkim:

 • psychodynamiczny
 • poznawczo-behawioralny
 • systemowy

Każda kobieta sama powinna podjąć decyzję odnośnie tego, w jakim nurcie chce uczęszczać na terapię. Psychoterapia trwa najczęściej od kilku miesięcy do nawet paru lat. Pozostawanie pod opieką wykwalifikowanego specjalisty znacząco zmniejsza ryzyko nawrotu charakterystycznych dolegliwości.

Jak rozmawiać z kobietą, która boryka się z ciążą urojoną?

Ciąża urojona to powszechniejszy problem niż może się wydawać. Dobrze byłoby więc mieć świadomość tego, jak rozmawiać z przedstawicielką płci pięknej, która boryka się z tym poważnym problemem zdrowotnym. Wystarczy postępować według kilku ważnych zasad. Najważniejsze jest to, aby nie negować dolegliwości kobiety, która boryka się z ciążą urojoną. Lepiej będzie, jeżeli to lekarz wyjaśni pacjentce, że nie spodziewa się dziecka. Nie należy także krytykować zachowania kobiety ani podważać doświadczanych przez nią uczuć. Okażmy przyjaciółce, siostrze czy partnerce autentyczną troskę. Zapewnijmy ją o swoim wsparciu i pomocy. Pamiętajmy jednak o tym, aby się nie narzucać. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, że bliska nam osoba zażywa zalecone leki, spróbujmy delikatnie porozmawiać z nią na ten temat. Warto także obserwować to, czy stan kobiety poprawia się. Po wyleczeniu, bliska nam osoba nadal będzie potrzebowała wsparcia.