Dla wielu kobiet jednym z ważniejszych i wyczekiwanych momentów w całym życiu jest założenie rodziny, a co się z tym wiąże również i urodzenie dziecka. Z reguły mówi się, że nigdy nie ma odpowiedniego momentu na zaplanowanie ciąży, bowiem zegar biologiczny kobiety nieustannie tyka, a planowana edukacja np. na studiach nieco komplikuje sprawę macierzyństwa. Trudno jest więc wybrać odpowiedni moment, gdyż każdy rozsądny rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju i życia. Gdy jednak świadomie podejmuje się decyzję o powiększeniu rodziny, wchodzi się w zupełnie nowy etap relacji z partnerem. Okres ciąży bowiem każda kobieta przeżywa inaczej, jednak z pewnością nawet jeśli samopoczucie ciężarnej nie jest idealne, wydanie ja świat maluszka będzie tego warte.

Jakie badania należy zrobić podczas trwania ciąży?

Prawidłowa i pełna ciąża trwa czterdzieści tygodni i dzieli się na trzy trymestry. Dużym uproszczeniem jest ustalenie, że każdy z nich trwa trzy miesiące. Pierwszy trymestr liczymy od poczęcia do ukończenia 12 tygodnia ciąży, II trymestr od 13 do 26, zaś trymestr II, czyli już ostatni od 27 do 40 tygodnia, czyli momentu rozwiązania ciąży. Każda kobieta powinna od około dziesiątego tygodnia ciąży prowadzić książeczkę ciąży, dzięki której lekarz prowadzący ciążę może stale monitorować wyniki pacjentki. W takiej książeczce uzupełnia się przed każdą wizytą ciśnienie i aktualną wagę pacjentki, a także dokładny dzień ciąży i badania. Oprócz wymienionego niżej badania krwi PAPP-A i beta HCG ciężarna powinna także wykonać między innymi badanie grupy krwi i to dwukrotnie, gdyż na początku ciąży i przed samym porodem. Grupa krwi potrzebna jest, aby dowiedzieć się, czy podczas akcji porodowej nie istnieje ryzyko konfliktu serologicznego, który może zagrażać życiu zarówno dziecku jak i samej matce. Inne rutynowe badania,jakie powinna wykonać pacjentka to test OTTG, czyli test obciążenia glukozą, badanie na kiłę, na zapalenie wątroby zarówno typu B jak i typu C, toksoplazmozę, HIV, różyczkę.

Jakie badania są refundowane na NFZ?

Badania, które można wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia to:

 • badanie krwi PAPP-A I beta HCG
 • USG I trymestru
 • USSG II trymestru
 • biopsje kosmówki, czyli inwazyjne badanie prenatalne polegające na pobraniu fragmentu kosmówki, czyli zewnętrznej błony płodowej
 • amniopunkcje, czyli również inwazyjny zabieg polegający na pobraniu próbki płynu owodniowego w celu zdiagnozowania wad genetycznych płodu

Warto tu również podkreślić, że USG III trymestru nie jest niestety refundowane przez NFZ i nie jest tym samym obowiązkowe dla pacjentki.

Jak się przygotować do porodu?

Przygotowanie psychiczne do porodu powinno trwać w zasadzie całą ciążę, jednak oprócz aspektów psychicznych wyróżniamy również przygotowanie techniczne, którym jest tak zwana torba porodowa, którą mama zabiera ze sobą do szpitala. W tym miejscu skupimy się głównie na tym drugim aspekcie i sporządzimy listę rzeczy, które warto ze sobą zabrać:

 • ręcznik kąpielowy- Rekomendujemy wybranie ręcznika szybkoschnącego, który będzie wygodniejszy w użytku.
 • koszule nocne — Ponieważ większość kobiet wychodzi ze szpitala w ciągu dwóch dni, warto zabrać ze sobą od trzech do czterech koszul nocnych, najlepiej bawełnianych. Dobrze również jeśli jedna lub dwie koszule, które zdecydujemy się spakować, będą z tych ”gorszych”, gdyż w ciągu najbliższej doby po porodzie zdarza się plamienie. Warto też wspomnieć, że nie muszą być to koszule typowo do karmienia piersią, jednak dla własnej wygody warto zastanowić się nad takimi na ramiączkach lub rozpinanych z przodu.
 • dwa biustonosze z funkcją karmienia — Rekomenduje się noszenie ich w czasie laktacji, aby zapobiegać zastojowi pokarmu.
 • klapki — Koniecznie do szpitala decydujemy się na spakowanie klapek kąpielowych, tak aby łatwo się czyściły i bezpiecznie można było brać w nich prysznic.
 • szlafrok – Niezależnie, w jakim miesiącu wypada data porodu, warto jest zabrać ze sobą odpowiedni szlafrok.
 • kosmetyczka z odpowiednimi dla siebie kosmetykami – Warto jest oprócz typowych kosmetyków zabrać ze sobą odpowiednią ilość gumek i spinek do włosów dla własnej wygody.
 • podkłady poporodowe- najbezpieczniej będzie spakować dwie paczki. Dobrze też zrobić wcześniej odpowiedni reaserch i zdecydować się na takie bez dodatku plastiku i innych szkodliwych dodatków.
 • majtki poporodowe- Tutaj również warto zwrócić na materiał, z jakiego są wykonane i zadbać, aby w razie konieczności wykonanie cesarskiego cięcia majtki były odpowiednio luźne, a ich gumka poniżej linii cięcia.
 • odpowiednio ciepły kocyk dla dziecka
 • ubrania dla maluszka
 • pieluszki tetrowe i jednorazowe — Na wszelki wypadek warto zabrać po kilka sztuk z obydwóch tych opcji.
 • maść łagodząca do pupy typu bepanthem
 • opakowanie mokrych chusteczek — Doskonałe będzie nie tylko dla dziecka, ale również do szybkiego odświeżenia się dla mamy.
 • butelka ze smoczkiem
 • maść łagodząca do sutków np. z lanoliną

Dokumenty, które trzeba zabrać ze sobą do porodu:

 • do­wód toż­sa­mo­ści,
 • gru­pa krwi (ory­gi­nał za­wie­ra­ją­cy PE­SEL),
 • wy­ni­ki ba­dań la­bo­ra­to­ryj­nych,
 • ostat­nia mor­fo­lo­gia,
 • wynik posiewu GBS
 • HIV,
 • WR,
 • HBS,
 • HCV,
 • ostat­nie USG z oce­ną masy pło­du,
 • kar­ta cią­ży wraz ze wpisanymi w nią wynikami i monitoringiem wagi ciała i ciśnienia

Fizyczne przygotowanie do porodu

Tak jak przed każdą wizytą ginekologiczną powstaje ogromny dylemat — golić się czy nie golić, a nawet jeśli tak to czy całkowicie, czy jednak nie. Choć dużo zależy do naszych własnych preferencji, to z pewnością trzeba pamiętać, że nie wolno golić miejsc intymnych na siedem dni przed planowaną datą porodu. W przypadku cesarskiego cięcia bowiem ogolona i podrażniona depilacją skóra zwiększa ryzyko wdania się zakażenia w tę świeżą ranę. Dobrze jest również zadbać, aby włosy łonowe były przycięte, a ich długość nie przekraczała ok. 10 centymetrów. Jeśli jednak ciężarna nie ma takiej możliwości zawsze może liczyć na pomoc personelu medycznego również i w tym zakresie. Na internetowych forach powstało wiele plotek na temat pomalowanych paznokci. Jedne świeżo upieczone mamy twierdzą, że można mieć, inne zaś, że z żadnym wypadku. W rzeczywistości kobieta przyjmowana na porodówkę może mieć kolorowy lakier na paznokciach, jednak wówczas jeden palec powinien pozostać niepomalowany. Nieco inaczej ma się sprawa z bezbarwnym lakierem lub odżywką; obie te opcje są dozwolone na wszystkich płytkach paznokci. Ginekolodzy zalecają również, aby pacjentka od razu po zakończeniu 1 trymestru ciąży jeśli tylko może zdecydowała się na regularne ćwiczenia fizyczne o niskim stopniu intensywności, najlepiej pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty uroginekologicznego. Dzięki nim bowiem można wzmocnić mięśnie dna miednicy, nauczyć się czy też doszkolić w prawidłowym oddychaniu i profilaktyce przeciwzakrzepowej i bólów kręgosłupa, czy pleców.

Przygotowanie psychiczne do porodu

Dla przyszłych mam, które czują naturalny niepokój związany ze zbliżającym się dniem rozwiązania ciąży czy też stres związany z rolą świeżo upieczonej mamy, a co za tym idzie ogromnej odpowiedzialności dobrym rozwiązaniem może okazać się praktyka medytacyjna organizowana specjalnie dla kobiet ciężarnych. Kobiety spodziewające się dziecka mogą również zdecydować się na szkołę rodzenia, która z pewnością oswoi je z nadchodzącym wydarzeniem, a także korzystać z pomocy psychologicznej.

Objawy porodu

Objawami porodu to nie tylko popularne w filmach odejście wód rodnych i skurcze, ale również i szereg innych znaków:

 • gęsty śluz na bieliźnie będący oznaką odchodzenia czopu śluzowego,
 • dreszcze,
 • biegunka,
 • gwałtowne zmiany nastroju: przeplatanie niepokoju z podekscytowaniem i ekscytacją

Planowany poród 

Pomimo że ustalenie dokładnej daty porodu nie jest możliwe, to jesteśmy za pomocą specjalnych obliczeń ustalić jego przybliżony termin, tak aby być na niego przygotowanym. Aby upewnić się w swoich obliczeniach, warto skorzystać ze specjalnie zaprojektowanych do tego kalkulatorów porodu lub poruszyć ten temat z ginekologiem prowadzącym ciąże na jednej z wizyt położniczych. Medycyna wyróżnia obecnie dwie główne metody, mające na celu oszacowanie terminu porodu. Pierwszym z nich jest oczywiście badanie USG, z których pierwsze powinno odbyć się do dziesiątego tygodnia ciąży. Podczas tego badania lekarz jest w stanie nie tylko potwierdzić ciąże, płeć dziecka i ilość płodów, ale i dzięki zmierzeniu parametrów pęcherzyka żółciowego może właśnie określić datę rozwiązania ciąży. Drugą metodą zaś jest Reguła Naegelego. Przyjmuję się wówczas, że za pierwszy dzień ciąży uznaję się pierwszy dzień ostatniej miesiączki, jakiej doświadczyła kobieta i zakłada się przy tym, że cały cykl miesięczny trwa dwadzieścia osiem dni. Przez owo założenie reguła Naegelego nie jest idealną metodą, bowiem sprawdza się u pacjentek, które mają stale regularne cykle.

Tak, więc dokładnej daty porodu co do godziny nie da się przewidzieć, jednak można z całkiem dużym powodzeniem oszacować dzień, w którym on nastąpi. Zarówno matka jak i lekarz nie mają jednak wpływu na rzeczywisty czas porodu z wyjątkiem porodu wywoływanego sztucznie. Takie jednak porody stanowią rzadkość i stosuje się je w ostateczności w sytuacji, w której dziecko samo nie chce  pojawić się na naszym świecie.