Jak odpowiednio przygotować się do ciąży?

Ciąża to piękny okres dla przyszłej mamy, ale wymaga też od niej wielu przygotowań. Od momentu zapłodnienia będzie odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale też za dziecko rozwijające się w jej łonie. Czy do zajścia w ciążę można się przygotować? Oczywiście, że tak. To jak postępować będzie kobieta, ma ogromny wpływ na zapłodnienie i rozwój płodu. O czym koniecznie należy pamiętać? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Wykonanie badań lekarskich

Przygotowania do ciąży trzeba rozpocząć od wizyty u ginekologa. Co prawda, można się na nią udać w dowolnym momencie, ale najlepiej zrobić to ze stosunkowo dużym wyprzedzeniem, nawet rocznym! Specjalista przeprowadzi wszystkie potrzebne badania oraz wstępnie doradzi, jakie zmiany w życiu przyszłej mamy należy wprowadzić. Warto wybrać takiego lekarza, który będzie mógł poprowadzić całą ciążę. Do tego zadania potrzebna jest osoba godna zaufania, empatyczna i posiadająca umiejętność słuchania. Wiele mam bowiem w trakcie starania się o dziecko (szczególnie pierwsze) ma wątpliwości i pytania.
Zresztą nie tylko wizyta u ginekologa jest niezbędna. Równie ważne jest dbanie o uzębienie kobiety. W trakcie leczenia stomatologicznego należy wyleczyć wszystkie ubytki. Nie każda mama zdaje sobie sprawę, że w ciąży bardzo łatwo można nabawić się próchnicy. Głównie przez zwiększoną częstotliwość spożywanych posiłków oraz wymioty. Niestety nieleczona próchnica może mieć bardzo przykre skutki takie jak poronienie bądź przedwczesny poród. W ciąży leczenie u dentysty nie jest wskazane, ponieważ dziąsła mogą być opuchnięte i narażone na nadmierne krwawienie. W związku z tym o zęby trzeba zadbać jeszcze przed rozpoczęciem starania się o dziecko.

Zmiana diety

Prawidłowe żywienie odgrywa kluczową rolę podczas przygotowań do zajścia w ciążę, ale też w jej trakcie. Przede wszystkim ważna jest regularność spożywanych produktów. Bez względu na sytuację kobieta powinna jeść przynajmniej pięć posiłków dziennie o podobnych porach. Niemniej ważne są też artykuły spożywcze, które znajdą się na talerzu. Podstawowym elementem takiej diety są owoce i warzywa, ponieważ są doskonałym źródłem witamin. Do jadłospisu koniecznie trzeba wprowadzić zielone warzywa, które dostarczą do organizmu kwasu foliowego. Jest on współodpowiedzialny za dojrzewanie czerwonych krwinek, a jego niedobór może doprowadzić do anemii, która w ciąży jest bardzo niebezpieczna! Dobrze jest wyeliminować z diety także tłuste i ciężkostrawne potrawy. Znacznie korzystniej na zdrowie wpłynie większa ilość chudego mięsa i ryb. Dodatkowo warto uwzględnić produkty pełnoziarniste.

Aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna jest tak samo ważna, jak prawidłowa dieta. Oczywiście nie chodzi o to, aby kobieta starająca się o dziecko brała udział w maratonach. Wystarczą spacery, wolne przebieżki, czy uczęszczanie na basen. Tak naprawdę każda aktywność jest lepsza od jej braku. Przyszła mama powinna czerpać z niej przyjemność. W innym wypadku bardzo szybko się zniechęci. Trzeba pamiętać, że aktywność fizyczna, nie tylko podnosi poziom endorfin, ale też pomoże wzmocnić i przygotować mięśnie do ciąży i porodu. Z tym że konieczne jest wzięcie pod uwagę ewentualnych przeciwwskazań. Ginekolog z całą pewnością podpowie, jaka forma aktywności nie zaszkodzi mamie i dziecku.

Waga

Zmiana sposobu żywienia ma wpływ zarówno na zdrowie, jak i masę ciała. Niestety obecnie w naszym społeczeństwie nadwaga i otyłość to dość spory problem. Kobieta, która się z nim zmaga, może mieć mniejsze szanse na zajście w ciążę. Wszystko za sprawą nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, która zwiększa produkcję czynników zapalnych. Zanim rozpoczną się starania o dziecko, warto więc pozbyć się nadmiernych kilogramów. Zresztą może w tym pomóc również wyżej wspomniana aktywność fizyczna. Poza tym nie ma co ukrywać, że zbyt duża masa ciała może być dla kobiety frustrująca i przygnębiająca, co niekorzystnie działa na jej samopoczucie.

Całkowita rezygnacja z używek

Alkohol, papierosy, czy, co gorsza, narkotyki działają wyniszczająco na kobiecy organizm. Starając się o dziecko, powinna z nich całkowicie zrezygnować i przejść na zdrowy tryb życia. Mimo że ciężko zerwać z nałogiem, to nie ma lepszej motywacji do podjęcia takiej decyzji niż chęć zajścia w ciążę. Najlepiej, aby udało się to zrobić bez dodatkowych „wspomagaczy” w postaci różnego rodzaju medykamentów, które mogą mimo wszystko być szkodliwe.

Dodatkowa suplementacja kwasu foliowego

Kwas foliowy nie jest wytwarzany przez organizm człowieka, co powoduje, że jedynym sposobem na jego dostarczenie jest suplementacja. Co prawda, można to zrobić, jedząc zielone warzywa, produkty pełnoziarniste lub podroby, ale one pod wpływem obróbki cieplnej często tracą swoje właściwości. Niestety powoduje to, że praktycznie niemożliwe jest pokrycie dziennego zapotrzebowania w posiłkach. Niewskazana jest suplementacja kwasu bez wcześniejszej konsultacji z ginekologiem.

Książki edukacyjne

Nie da się poznać etapów ciąży i rozwoju dziecka bez elementarnej wiedzy. Oczywiście można ją pozyskać od kobiet, które poród mają już za sobą. Jednak jest to rozwiązanie nie do końca skuteczne, ponieważ każda ciąża przebiega zupełnie inaczej i nie ma żadnej gwarancji, że w tym konkretnym przypadku będzie tak samo. Dlatego lepiej sięgnąć po czysto teoretyczną wiedzą, którą można znaleźć w książkach, czasopismach edukacyjnych bądź publikacjach naukowych. W tego typu materiałach znajduje się wiele informacji, które pomogą kobiecie przygotować się do ciąży, porodu i macierzyństwa. Szkoda, że wiele pań niechętnie po nie sięga w obawie przed poznaniem potencjalnych zagrożeń i powikłań. Wbrew pozorom lepiej wcześniej dowiedzieć się, co może spotkać przyszłą mamę i w jaki sposób powinna działać.

Psychiczne nastawienie

Okres ciąży jest niezwykły, ale nierzadko też trudny i emocjonujący. Wiele kobiet zwłaszcza w pierwszych tygodniach ma gorsze samopoczucie, towarzyszą im mdłości, wymioty i problemy ze snem. Nawet jeśli późniejsze miesiące będą nieco spokojniejsze, to na krótko przed porodem inne objawy mogą pojawić się ze wzmożoną siłą. Rosnący brzuch bolące i opuchnięte nogi, bóle kręgosłupa to tylko nieliczne przykłady. Poza nimi u niektórych kobiet występuje też depresja wynikająca ze zmian zachodzących w ciele. W takiej sytuacji koniecznie trzeba pamiętać, że ten stan w końcu minie, a kobieta będzie mogła w pełni cieszyć się macierzyństwem.

Wsparcie bliskich

Jak wspomniano wcześniej, ciąża może być emocjonująca. Głównie za sprawą szalejących hormonów. Dlatego w jej trakcie bardzo ważne jest mieć wsparcie bliskich. Nie tylko partnera, ponieważ jedna osoba to za mało, aby poradzić sobie z huśtawką nastrojów. Zresztą mężczyzna nie zawsze może zrozumieć co tak naprawdę się z nią dzieje. Całkiem możliwe, że w konkretnych momentach lepszym wsparciem będzie przyjaciółka, mama, czy siostra, która nie będzie miała żadnych oporów, żeby popłakać na komedii romantycznej z pudełkiem ulubionych lodów w ręce. Warto już podczas planowania dziecka wybrać zaufaną osobę.

Zmiana stylu życia

Zmiana stylu życia to nie tylko zmiana diety i wdrożenie do codzienności aktywności fizycznej. Niemniej ważna jest obiektywna ocena otaczającego środowiska. Bardzo często kobiety nie zdają sobie sprawy, jaki wpływ niektóre czynniki mogą mieć na ich stan zdrowia lub samopoczucie. Wystarczy pomyśleć, chociaż o stresie, który dziś stał się nieodłącznym elementem codzienności. Obowiązki domowe i zawodowe nagminnie zakłócają prawidłowe funkcjonowanie. Pewnie, nie da się go całkowicie wyeliminować, ale jest możliwość jego redukcji. Warto więc podjąć odpowiednie kroki, które pomogą wykonać to zadanie. Być może zmiana pracy, czy ustalenie nowych zasad w domu okaże się zbawienne. Poza tym po zajściu w ciążę pomoc w obowiązkach domowych będzie niezbędna, czemu więc nie zacząć działać już teraz i liczyć na to, że domownicy przejmą ich część na siebie?
Co więcej, okres planowania ciąży to najlepszy czas na pożegnanie się z dotychczasowym pracodawcą i znalezienie takiego, który nie będzie przelewał swoich frustracji na pracowników.

Podjęcie świadomej decyzji

Podjęcie decyzji o zajściu w ciążę powinno być bardzo dobrze przemyślane i wspólne. Partner powinien chcieć mieć potomka tak samo, jak kobieta. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że dziecko to żywa istota, która w pierwszych latach życia będzie potrzebowała stałej i szczególnej opieki. Całkiem możliwe, że poukładane do tej pory życie obróci się całkowicie. Na początku rodzicom ciężko będzie znaleźć chwilę tylko dla siebie, a czasem zupełnie niemożliwe. Narodziny to nie tylko cud, ale też infekcje, kolki, nieprzespane noce, brak czasu na wzięcie prysznica, czy wypicie kawy. Bezspornie będą też szczęśliwe momenty, które całkowicie zniwelują te mało przyjemne. Istotne jest to, aby być świadomym i odpowiedzialnym rodzice i mieć wzajemne wsparcie. W ten sposób nowy, niewielki członek rodziny będzie czuł się kochany i szczęśliwy, a właśnie to jest mu potrzebne do prawidłowego rozwoju i wzrostu.