Jak wybierać buty dla dzieci? O tych zasadach nie możesz zapomnieć!

Chociaż wybór obuwia dla dziecka może wydawać się prostym zadaniem, rzeczywistość jest inna. Trzeba pamiętać, że stopa dziecka wciąż rośnie i rozwija się, a więc obuwie musi być odpowiednio dobrane. Ważny jest fason, rozmiar, a nawet grubość podeszwy. Warto wiedzieć, jak wybrać odpowiednie obuwie, aby stopa dziecka nie była narażona na deformacje. Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych porad i wskazówek, dzięki którym bez problemu znajdziesz odpowiednie obuwie dla swojej pociechy.

Przed zakupem – przygotujcie się odpowiednio

Zakup obuwia to wyzwanie zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Wyzwanie jest tym trudniejsze, im bardziej dziecko nie lubi zakupów i przymiarek. Warto przygotować się więc do zakupów, aby uniknąć pośpiechu, zdenerwowanie a w efekcie zakupienia nieodpowiedniego obuwia. Na zakupy wybierzcie się wówczas, gdy dziecko będzie wypoczęte, a humor będzie dopisywał. Jeśli Twoja pociecha wyjątkowo nie lubi zakupów i przymiarek, warto wcześniej z nią porozmawiać i wytłumaczyć, dlaczego musicie kupić nowe buty. Pamiętaj, że rozmowa z dzieckiem jest bardzo ważna. Dzięki niej maluch będzie przygotowany do zakupów, co wpłynie korzystnie na ich przebieg.

Przed zakupami warto dokonać pomiarów stopy dziecka. Dzięki temu zakupy przebiegną sprawniej. Oto kilka sposobów na zabawne mierzenie dziecięcej stopy, spodobają się one każdemu małemu odkrywcy świata:

 • Rodzinny konkurs – ta metoda sprawdzi się doskonale, jeśli masz więcej niż jedno dziecko. Warto dokonać pomiarów i urządzić rodzinne zawody. Wszystko, czego potrzebujesz to długopis lub marker i pudełko. Przystaw pudełko do stopy dziecka, a następnie zaznacz najbardziej wysunięte miejsce na stopie i na palcach i zmierz je. Zmierz tak każdego członka rodziny, który bierze udział w zabawie.
 • Kolorowe stopy – ustaw stópkę dziecka na kartce i dokładnie obrysuj kształt. Następnie zmierz odległość od najbardziej wysuniętego punktu na pięcie i stopie dziecka. Po dokonaniu pomiarów możecie wspólnie pokolorować odrysowany kształt dziecięcej stopy.

Twoje dziecko nie lubi zakupów i przymiarek? Pamiętaj, że warto zamienić te czynności w zabawę, aby maluch chętniej współpracował. Kupowanie butów na oko to niezbyt dobre wyjście. Pamiętaj, że buty powinny być około 1 cm dłuższe od wymierzonej stopy malucha. Stopy dziecka trzeba mierzyć regularnie, można robić to na przykład co 3 miesiące.

Zwróć uwagę na materiał i podeszwę

Poszukując butów dla dziecka, trzeba zwrócić uwagę na materiał. Powinien on dobrze zabezpieczać stopę, ale jednocześnie zapewniać pełną swobodę ruchów. Buty powinny być także przewiewne i dobrze odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Trzeba również zwrócić uwagę na to, aby materiał był dostosowany do warunków, w jakich będą użytkowane buty.

Poza materiałem ważna jest również podeszwa. Znaczenie ma odpowiednia elastyczność, która nie powinna zakłócać naturalnej pracy dziecięcych stóp. Świetnie sprawdzają się podeszwy antypoślizgowe, które zapewniają dobrą ochronę przed upadkiem nawet najbardziej energicznym maluchom. Podeszwa powinna być szeroka przy palcach, aby nie uciskała ich podczas użytkowania obuwia przez dziecko.

Materiał obuwia oraz podeszwa powinny być wykonane solidnie z użyciem wysokiej jakości materiałów. Dzięki temu dziecko będzie czuło się w butach komfortowo, a jego stopa będzie dobrze zabezpieczona. Zawsze podczas zakupów warto przekonać pociechę do przymiarki i przejścia kilku kroków w butach. Dzięki temu dziecko będzie mogło określić, czy przymierzane buty są wygodne i czy czuje się w nich dobrze. Podczas przymiarek warto obserwować swoje dziecko i sprawdzić, czy porusza się w przymierzanych butach naturalnie.

Wygodne buty dla dziecka? O tym zawsze warto pamiętać:

 • podeszwa powinna być wytrzymała, a jednocześnie elastyczna,
 • spód powinien być szeroki, aby nie uciskał palców i nie powodował uczucia dyskomfortu u dziecka,
 • ważna jest dobra stabilizacja stopy, którą zapewnia sztywny napiętek.

Zwróć uwagę na atesty

Oferta sklepów z obuwiem dla dzieci jest tak szeroka, że rodzice często mają problem z dokonaniem odpowiedniego wyboru. Jak wybrać najlepsze buty? Zwróć uwagę na atesty, takie jak Certyfikat Zdrowa Stopa lub rekomendacja Instytutu Matki i Dziecka. Takie oznaczenia otrzymują jedynie modele obuwia, które zostały stworzone w taki sposób, aby jak najlepiej zadbać o rozwijającą się stopę dziecka. Obuwie przed otrzymaniem takich certyfikatów przechodzi szereg prób i testów przeprowadzanych w różnych warunkach. Warto wybierać obuwie z certyfikatem, aby zapewnić dziecku wygodę i zadbać o zdrowie i dobrą formę jego stóp. Obuwie z atestami można znaleźć w:

 • Sklepach stacjonarnych – pamiętaj jednak, aby wybierać sprawdzone firmy. Warto postawić na sklepy, które zajmują się jedynie sprzedażą obuwia dziecięcego. Dzięki temu można mieć bowiem większą pewność, że cała uwaga osób tworzących zespół skupia się na jednym zadaniu. W takich sklepach znajdziesz obuwie w różnych rozmiarach, ozdobione różnymi motywami i kolorami. Profesjonalny sklep z obuwiem dziecięcym oferuje wiele możliwości, dzięki czemu każdy rodzic może wybrać buty, które spełnią oczekiwania jego pociechy.
 • Sklepach internetowych – to świetnie rozwiązanie dla rodziców, którzy nie mają zbyt wiele czasu na chodzenie po sklepach. Tę opcję warto wybrać także wówczas, gdy w okolicy nie ma dobrych sklepów stacjonarnych. W sklepach online dostępny jest imponujący wybór obuwia dziecięcego dobrej jakości. Pamiętaj jednak, aby zadbać o bezpieczeństwo. Korzystaj jedynie z zaufanych witryn, a przed zakupem zapoznaj się z tabelami rozmiarów. Warto również dowiedzieć się, jak wygląda procedura zwrotów i wymiany towarów w wybranym sklepie internetowym.

Obuwie dziecięce – lista najważniejszych aspektów

Wiesz już, na co należy zwrócić uwagę, kupując obuwie dla dziecka. Oto krótka lista podsumowująca, którą warto mieć przy sobie podczas zakupów:

 • Odpowiedni rozmiar – buty muszą zapewniać komfort dziecku i bezpieczeństwo. Obuwie nie może być ani za duże, ani za małe. Zawsze warto zachęcić dziecko do przymiarki i zrobienia kilku kroków w butach.
 • Wytrzymała, ale elastyczna podeszwa – dziecko powinno móc poczuć się w butach swobodnie. Podeszwa nie może ograniczać naturalnego ruchu stopy dziecka. Buty dziecięce powinny być nieco szersze w miejscu na palce.
 • Sztywny napiętek – to właśnie ta część obuwia zapewnia odpowiednią stabilizację dziecięcej stopy.
 • Obuwie dostosowane do warunków – każda pora roku rządzi się swoimi prawami, obuwie musi być dostosowane do warunków, w jakich ma być użytkowane.
 • Wysoka jakość – materiał i podeszwa powinny być wykonane solidnie z użyciem wysokiej jakości materiałów.

Podczas zakupów warto również zwrócić uwagę na zapięcie, najlepiej wybrać regulowane, aby móc dostosować je do warunków i potrzeb dziecka. Odpowiednie dopasowanie ustawienia zapięcia ma wpływ na komfort dziecka, a także na prawidłowe krążenie. Pamiętaj także, aby zawsze dawać dziecku nowe obuwie. Kupowanie używanych butów to niezbyt dobry pomysł. Grzybica, otarcia i nieodpowiednie ustawienie stóp to tylko niektóre z wielu możliwych następstw noszenia używanego obuwia przez dziecko.

Niektóre konsekwencje źle dobranego obuwia

Nieodpowiednio dobrane obuwie ma negatywny wpływ na zdrowie i wygląd stopy, a także komfort dziecka. Warto wiedzieć, jakie są możliwe konsekwencje, aby uświadomić sobie, jak ważne jest wybieranie odpowiednich butów dla dziecka. Oto przykłady konsekwencji nieodpowiednio dobranego obuwia:

 • Za mały rozmiar – najczęściej prowadzi do bolesnych otarć, mogą pojawiać się także odciski. Za mały rozmiar obuwia może również być powodem wykoślawiania palucha.
 • Za duży rozmiar – buty nie trzymają się dobrze stopy. Za duży rozmiar sprawia, że obuwie zsuwa się ze stóp dziecka szczególnie podczas aktywności. To zaś może prowadzić do upadków lub potknięć, co jest niebezpieczne.
 • Wąski czubek buta – uniemożliwia utrzymanie fizjologicznej postawy palców. Noszenie takich butów prowadzi do powstawania odcisków, koślawienia palców. Noszenie obuwia ze zbyt wąskim czubem może być przyczyną szpotawości stóp.
 • Zbyt śliska podeszwa – oznacza wysokie ryzyko bolesnych upadków, które mogą być niebezpieczne. Noszenie takiego obuwia nie jest wskazane szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy o upadek nietrudno.
 • Zbyt sztywna podeszwa – uniemożliwia dziecku swobodne i prawidłowe poruszanie się. Noszenie obuwia ze zbyt sztywną podeszwą może skończyć się powstaniem trwałej wady stóp.

Zakupy z dzieckiem – szybko i przyjemnie

Nie można mieć wątpliwości, że odpowiednio dobrane obuwie jest bardzo ważne. Jeśli Twoja pociecha wyjątkowo nie lubi zakupów, wybierz się z nią do sklepu, w którym można skorzystać z inteligentnego skanera. Takie urządzenie mierzy stopę bardzo szybko i dokładnie, wygenerowanie modelu stóp zajmuje jedynie kilka sekund. Dzięki temu można szybko i wygodnie zrobić zakupy i odnaleźć idealne obuwie dla swojej pociechy. Warto również pamiętać, że dzieci lubią wyzwania i ciekawe przygody. Mierzenie stopy za pomocą specjalnej maszyny na pewno przypadnie do gustu niejednemu maluchowi.