Białka wegańskie zyskują na swojej popularności. Na rynku dostępne są różne wersje smakowe cennych odżywek białkowych. Jeśli zastanawiasz się, jaki smak wybrać i jakie w ogóle właściwości posiada białko wegańskie, poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Zapraszamy do lektury.

Białko wegańskie i jego właściwości

Białko wegańskie w swoim składzie nie różni się znacząco od białka zwierzęcego. Nie jest to oczywiście jego 100% zamiennik, ale optymalna liczba aminokwasów, ich przyswajalność, a także zawartość innych składników budulcowych sprawia, że białko wegańskie staje się bardzo dobrą alternatywą dla produktów pochodzenia zwierzęcego. Dzisiaj wiele osób świadomie rezygnuje ze spożywania mięsa, mleka czy jajek. Nie oznacza to jednak, że organizm może obejść się bez białka – najważniejszego, podstawowego składnika budulcowego. To dlatego weganie i wegetarianie, ale także alergicy powinni spożywać odżywki białkowe, by nie dopuścić do tworzenia się poważnych niedoborów tego składnika w organizmie.

Jakie białko wybrać?

Wybierając białko wegańskie, stawiaj zawsze na sprawdzone produkty naturalnego pochodzenia. Pamiętaj, że jakość produktu jest tutaj kluczowa. Regularne spożywanie białka wegańskiego dobrej jakości zapewni optymalny poziom białka w organizmie, a to z kolei zapewni prawidłowe jego funkcjonowanie.

Najpopularniejsze wersje smakowe białek wegańskich

Zdecydowanie najpopularniejszym smakiem białka wegańskiego jest smak waniliowy. Dostępne są jednak także inne smaki, np. czekoladowy, jagodowy czy nawet smak herbaty matcha. Smak możesz również nadawać białku samodzielnie, dodając do niego swoje ulubione dodatki.

Jak wybrać odpowiedni smak?

Zastanów się przede wszystkim, czy chcesz spożywać białko bezpośrednio, w zakupionej wersji, czy może jednak stawiasz na eksperymenty. Jeśli do shake’ów chcesz dodawać własne dodatki, postaw na smak waniliowy, najbardziej uniwersalny i delikatny. Będzie pasował zarówno do owoców, jak i do czekolady czy innych dodatków.

Pomysły na dania z białkiem wegańskim

Z białka wegańskiego najczęściej przygotowuje się koktajl odżywczy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by odrobinę poeksperymentować. Białko wegańskie świetnie sprawdzi się jako dodatek do ciast, pieczywa czy zdrowych przekąsek. Można dodawać go do owsianki, a na jego bazie przygotowywać pyszne i zdrowe desery, które nie tylko zaspokoją ochotę na słodycze, ale także dostarczą organizmowi odpowiednią ilość niezbędnego białka. Możliwości wykorzystania białka wegańskiego są nieograniczone.