Ciało dorosłej osoby składa się w 70% z wody, która jest podstawowym materiałem budulcowym wielu komórek. Woda to zatem najważniejszy składnik naszego organizmu. To właśnie ona daje życie, odpowiedzialna jest za prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych narządów i wpływa na wszystkie zachodzące w nich procesy. Woda odżywia i odgrywa w naszym życiu bardzo ważną rolę. Jej brak może nieść przykre skutki dla naszego organizmu, dlatego należy na bieżąco ją uzupełniać – zwłaszcza w trakcie leczenia szpitalnego.

Jak brak nawodnienia wpływa na ludzki organizm?

Brak wody może nieść bardzo złe skutki dla naszego organizmu. O jej niedoborze może świadczyć nie tylko wzmożone pragnienie, ale także zawroty i bóle głowy, senność, trudności z koncentracją, czy zaburzenia koordynacji ruchów. Im dłużej organizm nie otrzymuje niezbędnego do życia nawodnienia, tym objawy bardziej się nasilają i rozszerzają.

Nasz organizm bez wody jest w stanie wytrzymać tylko kilka dni. Dla porównania: bez jedzenia – nawet kilka tygodni. Ważne jest zatem dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu i stałe przyjmowanie płynów – szczególnie wody.  Dorosły człowiek powinien wypijać jej około 2 litry dziennie. Ilość zależna jest od płci, masy ciała, temperatury otoczenia oraz kondycji zdrowia, czy stylu życia. Przyjmuje się, że na 1 kg masy ciała należy wypijać około 0,2 litra wody.

Znaczenie płynoterapii w chorym organizmie człowieka

Nawodnienie organizmu nabiera jeszcze większego znaczenia w trakcie choroby – szczególnie gdy mamy problem z jej samodzielnym przyjmowaniem. Aby uskutecznić proces szpitalnego leczenia, konieczne jest podawanie płynów infuzyjnych. Jest to tzw. płynoterapia, czyli leczenie płynami, które stosuje się obowiązkowo w przypadku leczenia ambulatoryjnego. Stanowi ważne uzupełnienie farmakoterapii, które w połączeniu pozwalają na szybki powrót do zdrowia.

Płynoterapia wykorzystuje różne płyny infuzyjne. Najczęściej jest to roztwór z glukozy, soli fizjologicznej, czy roztwór Ringera, ale nie tylko. Na świecie każdego dnia wytwarza się kilkadziesiąt rodzajów płynów infuzyjnych. Skład niektórych z nich jest zbliżony do fizjologicznego składu osocza krwi.

Podawanie płynów infuzyjnych jest zatem kluczowe w procesie zdrowienia. Ważne jest zatem zadbanie o ich dobrą jakość, którą można uzyskać od światowego lidera w tym zakresie. Jest nim obecnie firma Fresenius Kabi, który w ostatnich latach wprowadził innowacyjne opakowania płynów infuzyjnych, które nie szkodzą środowisku.