Jaki roller wybrać do masażu?

Automasaż mięśni staje się coraz bardziej powszechny wśród osób trenujących. Oferowane są rollery w formie wałka lub piłeczki, z wypustkami i bez, twarde bądź miękkie. Na jaki zatem roller warto się zdecydować?

Najlepszy roller na początek 

Na początek swojej przygody z rolowaniem oczekiwanym efektem zwykle jest rozluźnienie mięśni, w tym celu zaleca się średniej twardości wałek bez wypustek. Stopniowo wraz z doświadczeniem można zmienić jego poziom twardości i specyfikacje. Dobrym rozwiązaniem będzie również dokupienie do kompletu piłeczki do masażu mniejszych partii mięśni, np. w okolicy barków lub podeszwy stóp.

Roller z wypustkami czy bez?

Należy zastanowić się w jakim celu chcemy zacząć masować mięśnie? Wypustki w rollerze służą głównie do wzmocnienia nacisku na mięśnie i dotarcia do ich głębszych włókien. Rollery z wypustkami używane są zwykle do pobudzenia mięśni przed treningiem. W celu rozluźnienia poleca się płaskie rollery bez kolców.

Jaką twardość wałka wybrać? 

Twardość wałka determinuje nacisk na mięśnie, zatem to jaki roller będzie najlepszy zależy od oczekiwanego efektu w danym momencie. Warto wyposażyć się w dwa różnej twardości wałki, które będzie można używać zamiennie w zależności od potrzeb. Miękkie rollery zwykle polecane są osobom wrażliwym na ból i nacisk o bardzo szczupłej budowie ciała. Natomiast najtwardsze rollery stosują zwykle osoby mocno wytrenowane o rozbudowanej masie mięśniowej.

  • Zbyt twardy roller -w przypadku mocno spiętych mięśni stopień bólu podczas masażu rollerem nie powinien przekraczać 4 punktów w skali 10 stopniowej. Jeżeli ból jest zbyt silny, oznacza to, że wałek jest za twardy.
  • Zbyt miękki roller – podczas rollowania warto czuć nacisk i delikatny ból, jeżeli masaż nie przynosi żadnych odczuć, może to oznaczać, że wałek jest zbyt miękki.

Oznaczenia twardości rollerów 

Producenci rollerów zwykle stosują dwa rodzaje oznaczenia twardości:

  • według skali Shore’a – to zakres od 0 do 100, gdzie 50 przeważnie oznacza wałek o średnim stopniu twardości;
  • oznaczenia soft, medium i hard – to skala według, której “soft” jest najbardziej miękkim wałkiem a “hard” najtwardszym.

Jaki rozmiar wałka wybrać?

Rozmiar wałka to jego średnica oraz długość. Wybór w tym zakresie zwykle zależy od masowanej partii ciała oraz od preferowanej grupy mięśniowej, do której roller ma dotrzeć.

Długość rollera

  • rollery od 45 cm wzwyż, są przeznaczony do dużych partii mięśniowych, takich jak plecy;
  • rollery ok. 30 cm stosuje się do masażu ud i łydek;
  • rollery krótsze niż 30 cm (wałki i piłeczki) przeznaczone są do masowania rąk, podeszw stóp i rąk.

Średnica rollera

Im mniejszy roller tym siła nacisku jest większa. Dlatego osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z masażem mięśni poleca się na początek roller o średnicy 13-15 cm.