Rozgrzewka przed treningiem to kwestia podstawowa dla każdej ćwiczącej osoby. Nie ma znaczenia czy jesteśmy sportowcami okazjonalnymi, regularnymi czy elitarnymi. Nigdy nie powinniśmy rozpoczynać treningu bez wcześniejszej rozgrzewki. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego rozgrzewka jest niezbędna. 

Dlaczego należy przeprowadzić przed wysiłkiem fizycznym rozgrzewkę?

Ludzkie ciało to precyzyjna maszyna. Ale nawet najbardziej zaawansowane technologicznie maszyny nie mogą od razu osiągnąć 100 % swoich możliwości.Gdy zamierzamy uprawiać sport, musimy się zgrać i stopniowo aktywować. Nie jest to kaprys ani nieistotne przyzwyczajenie. Rozgrzewka jest decydująca przede wszystkim w dwóch zasadniczych aspektach:

 1. Zapewnienie pożądanych wyników sportowych.
 2. Aby zapobiec ewentualnym urazom i dyskomfortowi.

Przygotowanie do intensywności

Gdy celem jest wykonanie mniej lub bardziej intensywnej aktywności fizycznej, konieczne jest jej stopniowanie. Tylko w ten sposób można uzyskać najwięcej korzyści. Należy stopniowo przyzwyczajać się do wysiłku i wymagań. Tylko wtedy będziemy w stanie osiągnąć ostateczną intensywność, do której dążymy. Znaczenie rozgrzewki jest takie samo we wszystkich dyscyplinach sportowych. W rzeczywistości, przeprowadza się podobną rozgrzewkę.

Zasadniczo celem rozgrzewki jest przygotowanie organizmu człowieka w trzech głównych obszarach:

 1. Serce i krążenie.
 2. Kości i stawy.
 3. Muskulatura.

Wszystkie te organy ciała korzystają ze wspomnianej wyżej stopniowej aktywacji. W ten sposób sportowiec zapobiega stresowi i wstrząsom, które mogą prowadzić do problemów fizycznych podczas uprawiania sportu.

Zasadniczo istnieją 4 korzyści z prawidłowego rozgrzania się przed treningiem:

 1. Rozluźnienie mięśni i ścięgien, zmniejszając ból.
 2. Zwiększa elastyczność.
 3. Poprawia wytrzymałość mięśni.
 4. Podnoszenie poziom hormonów, zwiększając energię.
 5. Rozszerzanie naczyń krwionośnych i aktywacja krążenia, doprowadzając więcej krwi do mięśni.
 6. Zapobieganie kontuzjom podczas treningu

Dla większości sportowców kontuzje są największym rozczarowaniem, z którym muszą się zmierzyć. Przyjrzyjmy się teraz, jak te dwa elementy są ze sobą powiązane.

Powszechnie wiadomo, że rozciąganie ma zasadnicze znaczenie w zmniejszaniu ryzyka kontuzji. Nasz organizm musi się przygotować do czekającego go wysiłku sportowego. Podczas rozgrzewki powoli zwiększamy temperaturę naszego ciała. W rezultacie mięśnie dostosowują się do ruchu i wymaganego ogólnego wysiłku bez żadnych wstrząsów, kryzysów i problemów.  Wiele niespodziewanych nieprzyjemnych sytuacji jest konsekwencją niedostatecznej rozgrzewki lub jej braku. Tak jest w przypadku zwichnięć, przykurczów i naderwań mięśni.