TRX to coraz bardziej popularna modalność treningowa w siłowniach. Poniżej wyjaśniamy, czym jest i jak prawidłowo włączyć ją do treningu.

Co to jest TRX?

TRX trening to modalność sportowa, która polega na wykonywaniu ćwiczeń w zawieszeniu: za pomocą specjalnych pasków zawieszamy część masy naszego ciała w powietrzu, tak aby mięśnie, które muszą wykonać ruch, miały w tej masie opór dla skutecznego tonizowania. Z pomocą naszych trenerów personalnych możesz wykonywać te ćwiczenia i szybko zobaczyć efekty.

Aby rozpocząć wykonywanie ćwiczeń TRX, potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, który składa się, jak już powiedzieliśmy, z taśm o regulowanej długości z hakiem, który należy przymocować do sufitu lub do ściany o odpowiedniej wysokości. Na końcu każdego końca pasa znajduje się uchwyt do umieszczenia rąk lub stóp, w zależności od rodzaju wykonywanego ćwiczenia.

Jak wykonać trening TRX?

Przed treningiem upewnij się, że miejsce, w którym zamocowany jest pas TRX jest stabilne i bezpieczne na tyle, aby utrzymać Twoją wagę.

Gdy sprzęt jest sprawdzony, można wykonywać szeroką gamę ćwiczeń, aby ćwiczyć główne grupy mięśniowe z własnym ciężarem ciała i tonować mięśnie. W zależności od celów i potrzeb każdej osoby, umieszcza się taśmy na odpowiedniej wysokości w zależności od ćwiczenia i wzrostu osoby, aby zminimalizować ryzyko kontuzji czy naciągnięcia mięśni. Intensywność ćwiczenia będzie zależała od pochylenia naszego ciała, gdyż to ono określi opór, jaki musimy pokonać podczas ruchu.

Czy TRX jest odpowiedni dla każdego?

Ćwiczenia TRX mogą być dostosowane do różnych poziomów w zależności od formy fizycznej każdej osoby, ale prawdą jest, że posiadanie już wyćwiczonej pewnej siły mięśniowej jest zalecane do ćwiczeń w zawieszeniu, w których mamy tylko wsparcie ramion, aby utrzymać cały ciężar ciała. Wskazane jest również posiadanie silnych mięśni w obszarze rdzenia, aby utrzymać prawidłową postawę ciała podczas całego ćwiczenia, a tym samym uniknąć kontuzji i dolegliwości, które szczególnie dotyczą dolnej części pleców.

Przykładowe ćwiczenia TRX

Oto kilka najczęściej wykonywanych ćwiczeń:

  • Przysiady: stojąc, z rękami na uchwytach, odciągnij biodra do tyłu, tak jakbyś zamierzał zrobić przysiad. Nogi powinny tworzyć kąt 90°, z wyrównany z biodrami i kostkami. To ćwiczenie można również wykonywać na jednej nodze lub z podskokami, aby zwiększyć trudność.
  • Wiosłowanie: aby popracować nad plecami, chwytamy rękami uchwyty i odchylamy się do tyłu. Ćwiczenie polega na zgięciu łokci i wyprowadzeniu ciała do góry. Im bardziej pochylona będzie Twoja pozycja, tym większy opór napotkasz w ruchu.
  • Pompki: trzymając ręce na uchwytach, pochyl ciało do przodu i wykonaj ten sam ruch, co w pompach  na podłodze. Im bardziej pochylisz swoje ciało w kierunku podłogi, tym większy opór będziesz miał podczas wykonywania ćwiczenia.