Dla większości z nas idealny, zimowy wieczór to kubek gorącej herbaty, wciągająca książka, lub dobry film. Oczywiście nie może zabraknąć też ulubionego koca. O ile w przypadku napojów, lektury, czy serialu preferencje będą bardzo różne, to od koca oczekujemy przede wszystkim ciepła, przyjemnego dotyku i jakości. Potrzebujemy też gwarancji, że koc przetrwa z nami wiele lat (i nadal będzie wyglądał pięknie). Wszystkie wymienione kryteria spełniają tylko koce wykonane z wełny. To naturalne włókno od wieków ceni się za jego wytrzymałość, wyjątkowe właściwości termoizolacyjne, antyalergiczne i zdrowotne. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego wełniany koc będzie najlepszym wyborem nie tylko dla zmarzluchów, którzy cierpią zimą katusze, ale także dla osób, które szukają stylowych dodatków do wnętrz. Opowiemy również o charakterystycznych cechach poszczególnych rodzajów wełny, z których koce mogą być wykonane.

Dlaczego koc z wełny?

Wełnę nie bez powodu wykorzystuje się do produkcji tekstyliów, w tym koców już od wieków. To naturalne włókno posiada szereg unikalnych cech. Jakich?

 

  • Wełna ma właściwości termoregulacyjne. Świetnie utrzymuje prawidłową temperaturę naszego ciała. Oznacza to, że koce z wełny są nie tylko bardzo ciepłe i porządnie ogrzeją nas w zimne wieczory, ale sprawdzą się również latem, zapewniając nam przyjemny chłód.

 

  • Wełna gwarantuje odpowiednią cyrkulację powietrza, co pozwala naszej skórze swobodnie oddychać i jest materiałem wysoko higroskopijnym – świetnie pochłania wilgoć, dzięki czemu unikniemy dyskomfortowego pocenia się.

 

  • Wełniane włókna są bardzo sprężyste. Koce wykonane z wełny nie gniotą się. Ponieważ nie absorbują wody, łatwo też usunąć z nich wszelkie plamy. Dodatkową zaletą będzie fakt, że wełna jest ognioodporna. Będzie bezpiecznym wyborem do użytku w domu.

 

  • Włókna większości wełn pokrywa lanolina (wosk wytwarzany przez zwierzęta posiadające wełnę, który charakteryzuje się właściwościami wygładzającymi, natłuszczającymi i oczyszczającymi, na szeroką skalę wykorzystywany w branży kosmetycznej i farmaceutycznej). Dzięki niej na powierzchni koca nie gromadzi się kurz i roztocza ani bakterie, co czyni go doskonałym wyborem dla alergików i astmatyków (oczywiście pod warunkiem, że nie ma się alergii na dany rodzaj wełny).

 

  • Mówi się, że wełniane koce mają właściwości zdrowotne – okazuje się, że mogą poprawić krążenie czy złagodzić bóle kręgosłupa, stawów i reumatyczne. Z pewnością jednak pomogą nam się odprężyć, a co za tym idzie – poprawią jakość naszego odpoczynku.

 

  • Wełna zużywa się znacznie dłużej niż inne materiały. Przy odpowiedniej pielęgnacji wełna posłuży nam przez długi czas. Jej wytrzymałość szczególnie docenią osoby, które cenią dobre inwestycje.

 

Pamiętać należy również, że wełna jest surowcem naturalnym i odnawialnym, który można uzyskać bez większej szkody dla środowiska. Warto dodać, że wełniane koce świetnie sprawdzą się jako element dekoracyjny. Mogą posłużyć jako narzuta na łóżko lub ciekawy akcent na kanapie lub fotelu. Z pewnością dodadzą uroku każdemu wnętrzu.

koc-welniany-wnetrze-wystroj-wnetrza

Rodzaje koców wełnianych

Większość koców wykonanych z wysokiej jakości wełny posiada wszystkie cechy, które omówiliśmy powyżej. Mimo to koce wykonane z różnych rodzajów włókien będą się między sobą różnić (to włókna w dużej mierze determinują walory użytkowe danego koca).  Poszczególne rodzaje wełny różnią się między innymi grubością i twardością włókna, jego sprężystością, a także właściwościami cieplnymi. Poniżej kilka różnych koców i ich właściwości.

 

Koce z wełny owczej

Wełna owcza jest najpopularniejszym typem wełny. Charakteryzuje się dużą gęstością, ale jej włókna są cienkie i delikatne. Latem wełna oddycha i chroni owcę przed przegrzaniem, a zimą zatrzymuje jej ciepło i tym samym ułatwia zwierzęciu przetrwanie w bardzo niskich temperaturach. Właściwości te posiadają też tekstylia wykonane z owczego włókna, w tym koce – gwarantują przepływ powietrza w wysokich temperaturach i jednocześnie zapewniają wysoką ochronę przed chłodem. Dodatkowo są przewiewne – pozwalają odprowadzać wilgoć ze skóry. Koce z owczej wełny nie pochłaniają zapachów, dzięki czemu nie wymagają częstego prania.

Koce z wełny jaka

Wełna jaka to w przeciwieństwie do wełny owczej nadal dość mało znane włókno, choć posiada szereg zalet. Jest ciepła (zdarza się, że cieplejsza od wełny owczej, utrzymuje ciepło nawet, gdy jest mokra) i bardzo miękka. Nie uczula i nie drażni, posiada właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Koce z wełny jaka są bardzo grube i mocne (wpływa na to wyższa w porównaniu do wełny owczej zawartość aminokwasów siarkowych).

Koce z wełny wielbłądziej

Wełna pozyskiwana z wielbłądów jest najbardziej wytrzymałą ze wszystkich wełen dostępnych na rynku (mówi się, że jej wytrzymałość jest o 70% wyższa niż w przypadku wełny owczej). Dzięki temu kocem z wełny wielbłądziej można się cieszyć przez długie lata. Dodatkowo koce z wełny wielbłądziej odpychają cząsteczki wody, uniemożliwiając tym samym swoje zawilgocenie. Są też grube i wyjątkowo ciepłe. Włókna wełny wielbłądziej wykazują wysoką zwartość lanoliny, która dobrze oddziałuje na ludzką skórę, a koc chroni przed kurzem i zabrudzeniem.

Koce z kaszmiru

Włókna kaszmiru pozyskuje się poprzez strzyżenie hodowlanych kóz kaszmirskich. Ten rodzaj wełny jest uznawany za luksusowy i należy do najdroższych surowców na świecie. Kaszmir jest niebywale miękki (to najbardziej miękki materiał ze wszystkich tutaj omówionych), puszysty i delikatny – nie powoduje uczuleń. Koce z kaszmiru mają trzy razy lepsze właściwości termoizolacyjne niż te z wełny owczej, mimo że włókna kaszmiru są zdecydowanie cieńsze. Są też odporne na gniecenie i nie wchłaniają zapachów.

rozne-rodzaje-welny-koce-welniane

Podsumowanie

Koce z wełny to wyjątkowy produkt. Ten prozaicznie prosty przedmiot dostarcza ogromną ilość bodźców. Zimą pozwala ogrzać się w towarzystwie ciepłej herbaty. Daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Nawet, gdy nie jest używany, cieszy swoim wyglądem. Często jest wartością dodaną do wystroju wnętrza, stając się jego ważnym elementem. Sprawą subiektywną pozostaje wybór włókien, z których wykonano nakrycie. Jej właściwości różnią się od rodzaju pochodzenie. Ciepło i grubość to domena wełny owczej. Koce z kaszmiru są cieńsze i delikatniejsze, ale też zdecydowanie droższe. Przed zakupem warto zastanowić się nad specyficznymi cechami poszczególnych włókien i dopasować je do naszych potrzeb. Bez względu na finalną decyzje, można śmiało uznać, że koce wełniane to doskonały wybór na długie zimowe wieczory.