Zdrowie oraz samopoczucie człowieka nie zależy od jednego czynnika, ale każdy z nich jest ważny. Będzie to przede wszystkim zażywanie ruchu, także w formie aktywnego wypoczynku, właściwa ilość snu, unikanie szkodliwych używek, relaks niwelujący stres oraz właściwa dieta. Ta ostatnia jest szczególnie istotna, ale na pomoc przychodzą nieprzetworzone produkty pochodzące z natury, których spożywanie ma dla organizmu człowieka zbawienny wpływ. Czym są i jak działają superfoods?

Jakie produkty żywnościowe zasługują na miano superfoods?

Przede wszystkim na miano superfoods mogą zasłużyć jedynie produkty pochodzenia naturalnego, które nie zostały wysoko przetworzone. Ważne jest oznaczenie naturalny oraz przetworzony w sposób naturalny, albowiem nie brzmi prawdziwie tekst określający superfoods jako produkt naturalny i nieprzetworzony. Przykładem może być sok z kiszonej kapusty, który należy do superfoods, a przecież chodzi o naturalną surową kapustę, która została poddana kwaszeniu, a więc de facto przetworzeniu. Innym przykładem mogą być morskie tłuste ryby, np. stająca się superfood makrela po uwędzeniu.

Przykładowe superfoods

Termin superfoods brzmi egzotycznie, ale jak pokazały przykłady powyżej, wcale nie dotyczy li i tylko produktów pochodzących z obcych krajów. Oprócz wymienionych, do superfoods z rodzimego podwórka można zaliczyć czarny bez, siemię lniane, czy kiełki pszenicy, a także młody jęczmień oraz czosnek. Za superfood od jakiegoś czasu uznawane są buraki, a szczególnie kiszone, a ponadto z pozoru prozaiczne pomidory, brokuły, cebula, jarmuż, czy kiszone ogórki, a także orzechy włoskie oraz laskowe.

Produkty egzotyczne również mają spore grono przedstawicieli klasyfikowanych jako super żywność. Należy do nich m.in. bogata w białko spirulina, będąca produktem uzyskanym z pewnego rodzaju alg, guarana, jagody goji, acai oraz kamczackie, nasiona sezamu i chia, komosa ryżowa, ale także olej kokosowy. Lista produktów godnych polecenia pochodzących z rodzimego, jak i obcego podwórka jest znacznie obszerniejsza.

Jak superfoods działają na organizm człowieka?

Fakt, że superfoods jest wiele, ma oczywiście znaczenie, ale ważniejsza jest odpowiedź na pytanie dlaczego super żywność jest tak bardzo zalecana do spożycia?  Produkty z klasy superfoods są ważnym urozmaiceniem oraz dopełnieniem każdej diety, ale trzeba jasno zaznaczyć, że składnikiem, a nie wszystkim, czego organizm potrzebuje do zdrowego funkcjonowania. Ważne jest właściwe bilansowanie diety, a nie jedynie spożywanie produktów z wyczytanej listy superfoods.

Niemniej są to produkty zawierające duże ilości makro i mikro elementów, a także witamin i soli mineralnych. Są w superfoods obecne przeciwutleniacze obniżające ryzyko zachorowania na nowotwory, a także pożądane kwasy omega 3, 6 i 9. Niektóre dostarczają wysokiej jakości łatwo przyswajalnego białka, a jednocześnie wiele z produktów superfoods zalecanych jest osobom odchudzającym się. Spożywanie zbilansowanych ilości super żywności podnosi witalność, a przy tym nie dostarcza nadmiernych ilości kilokalorii.