Piłka nożna to najpopularniejszy sport na świecie. Futbol rozpala emocje widzów z każdego zakątka świata. Cóż takiego tkwi w tej grze? Być może odpowiedź można znaleźć w historii tego sportu.

Zespołowe gry z piłką znane były już w starożytności. W piłkę grali Chińczycy, Rzymianie i Grecy, o czym świadczą liczne zachowane relacje, jakie można odnaleźć w dawnych książkach. Nie tylko te stare i uznane cywilizacje grały w gry będące protoplastami współczesnej piłki nożnej. Liczni badacze odległych zakątków naszego globu podają w swoich badaniach, że gry przypominające piłkę nożną znane były u Aborygenów czy Eskimosów.

Oczywiście, wspomniane wyżej gry jedynie przypominały to, co znamy z dzisiejszych boisk. Jeśli już szukamy takiego porównania do czasów nam współczesnych, musielibyśmy raczej zwrócić się w stronę nieco innej dyscypliny sportu, jaką jest blisko spokrewnione z piłką nożną rugby. Chodzi przede wszystkim o to, że pierwotnie w meczach z piłką grało się również rękami, a przeciwnika można było atakować w niemalże dowolny sposób.

Współczesna piłka nożna rozpoczęła się w Anglii. To właśnie tam w drugiej połowie XIX wieku zaczęto myśleć o tym, by w jakiś sposób sformalizować zasady gry, która zdobywała coraz większą popularność wśród mieszkańców całego kraju. Pierwsze znane zasady gry w piłkę nożną pochodzą z 1845 roku, jednak wówczas gra nadal niewiele różniła się od gry w rugby. Konflikt pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami gry za pomocą rąk trwał kilka dziesięcioleci, dopiero od lat siedemdziesiątych XIX wieku obie dyscypliny wyraźnie się rozdzieliły.

W ostatnich latach XIX wieku rozpoczął się tryumfalny pochód piłki nożnej na całym świecie. Powstawały liczne kluby piłkarskie, rozpoczęły się również zorganizowane turnieje i w końcu rozgrywki ligowe. Rozpoczęto również zawody pomiędzy reprezentacjami poszczególnych państw, a także powoływano krajowe związki piłkarskie. Od 1904 roku istnieje FIFA, międzynarodowa federacja piłkarska, która od 1930 roku organizuje mistrzostwa świata w tej dyscyplinie.

Piękno piłki nożnej tkwi przede wszystkim w tym, że jest dość nieobliczalna, wielokrotnie faworyci przegrywają z drużynami potencjalnie dużo słabszymi. W tym właśnie należy chyba upatrywać przyczyn ogromnej popularności tej dyscypliny.