Literatura piękna to nic innego, jak książki pisane wyjątkowo finezyjnym językiem, które mają poruszyć wyobraźnię i zaangażować czytelnika. Wśród polskich twórców, których dzieła należą do tej kategorii, można wyróżnić chociażby takich rodzimych noblistów, jak Olga Tokarczuk czy Władysław Reymont. Co jednak z zagranicznymi autorami? Zawsze warto poszerzać swoje horyzonty, dlatego najlepiej nie ograniczać się tylko do polskiej literatury (chociaż niewątpliwie jest ona bardzo wartościowa).

Warto zapoznać się także z dziełami z innych krajów, tak, aby nieustannie zwiększać swój zasób wiedzy i zyskiwać lepszą, pełniejszą perspektywę na otaczający nas świat. W związku z tym przygotowaliśmy dla Was propozycje kilku dzieł należących do omawianego gatunku, a więc literatury pięknej obcej, które doskonale nadadzą się na start. Zapraszamy!

Najciekawsze przykłady zagranicznej literatury pięknej

Warto podkreślić, że literatura piękna obca to naprawdę pojemny gatunek. Mieszczą się w nim książki z elementami thrillerów, dramatów, romansów, antyutopii i nie tylko. Jako interesujący przykład można podać różne dzieła niebywale popularnego pisarza brytyjskiego, George’a Orwella. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji zapoznać się z jego książkami, w szczególności “Rokiem 1984” i “Folwarkiem zwierzęcym”, to warto jak najszybciej to zmienić.

Są to bowiem książki nie tylko pięknie napisane i przyjemne w lekturze, ale także niosące za sobą niezwykle wartościowy przekaz. Do tego często są wykorzystywane jako argument w konwersacji w niewłaściwy sposób przez osoby, które nawet ich nie czytały. Warto więc je ukończyć, aby móc sprawnie zbijać takie niewłaściwe i nieoparte na rzeczywistym przekazie książek twierdzenia.

Ciekawą propozycją może być również “Opowieść podręcznej” autorstwa Margaret Atwood. Powieść ta spotkała się z tak dużym zainteresowaniem i została tak dobrze oceniona, że doczekała się nawet popularnej adaptacji telewizyjnej. Krótko mówiąc, jest to książka opowiadająca o antyutopijnej przyszłości, w której kobiety pozbawione są większości praw.

Czy literatura piękna obca jest nudna?

Są osoby, które już na sam dźwięk słów “literatura piękna” zaczynają ziewać. W praktyce jednak książki należące do tej kategorii, czy to zagraniczne, czy polskie, potrafią być niezwykle wciągające. Najważniejsze jest, żeby wybrać tytuły z interesujących daną osobę podgatunków, a także pisane w preferowanym przez nią stylu.

Do wyboru jest tak wiele różnorodnych tytułów, że wręcz niemożliwe jest, aby żaden z nich nie spełnił czyichś oczekiwań.