Białko jest jednym z najważniejszych składników odżywczych w diecie każdego sportowca, ponieważ jest jednym ze składników odżywczych, których potrzebujemy do osiągnięcia całkowitego rozwoju tkanki i włókien mięśniowych, a także ich regeneracji po długich sesjach treningowych. Problemem dla wielu, jeśli chodzi o spożycie białka jest to, że nie jesteśmy pewni, kiedy jest najlepszy czas, aby je spożywać. Istnieje wiele teorii na temat odpowiedniego czasu na spożywanie białka, a my chcielibyśmy rzucić trochę więcej światła na tę sprawę.

Białko po treningu

Białko jest prawie zawsze spożywane po treningu, ponieważ w tym czasie organizm potrzebuje dodatkowej podaży tych składników odżywczych, aby odzyskać siły po wykonanej aktywności. Prawdą jest, że koktajle białkowe są szybko przyswajane przez organizm, gdy są spożywane w formie płynnej i skoncentrowanej. Ich przyswajanie jest niemal natychmiastowe, dlatego też podaż, jaką otrzymuje organizm, jest natychmiastowa.

Jednak nie całe przyjmowane białko musi docierać do naszego organizmu w ten sposób, możemy je również pozyskiwać poprzez jedzenie, co jest najczęstszym sposobem. Jedzenie pokarmów bogatych w białko jest niezbędne dla dobrego rozwoju mięśni. Jednak robienie tego zaraz po treningu nie przyniesie nam wiele korzyści, ponieważ organizm potrzebuje czasu na strawienie i przyswojenie tych pokarmów. Dlatego spożywanie koktajlu po treningu jest lepszym pomysłem.

W każdym razie ważne jest, aby w ciągu dnia “doładować nasze baterie”, jeśli chodzi o białko. Spożycie białka powinno być obecne we wszystkich posiłkach, aby osiągnąć kumulację w organizmie, która pomoże poprawić wyniki nie tylko na poziomie estetycznym i objętościowym, ale także, aby czuć się dobrze na poziomie psychicznym.

Białko przed treningiem

Polecamy spożywanie białka przed treningiem. Powodem tego jest fakt, że organizm będzie miał wystarczająco dużo czasu, aby prawidłowo przyswoić ten składnik odżywczy, a podczas gdy my będziemy trenować, mięśnie będą znacznie lepiej przeprowadzać syntezę białek, osiągając większą wydajność, ponieważ zmęczenie będzie opóźnione, a ryzyko kontuzji mięśni będzie mniejsze.

Prawdą jest, że po treningu dobrze będzie ponownie dostarczyć organizmowi białka, aby uzyskać znacznie szybszą regenerację i powrót do normalności, ale musimy również pamiętać, że spożycie białka przed treningiem jest niezbędne, jeśli chcemy mieć całkowicie normalny rozwój rutyny treningowej. Konieczne jest więc, aby dieta była jak najzdrowsza i nie brakowało w niej prawidłowej podaży białka, aby uzyskać prawidłowy i odpowiedni rozwój podczas wykonywanych ćwiczeń fizycznych.