Jaka jest pierwsza rzecz, o której myślisz po ćwiczeniach: odpoczynek, picie dużej ilości wody, rozciąganie? Chociaż każdy z tych aspektów jest niezbędny do regeneracji, jest jeszcze jeden punkt, który musisz również wziąć pod uwagę: odżywianie po treningu. Ale co jeść po treningu?

Co jeść po treningu?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw dowiedzieć się, dlaczego po wysiłku fizycznym pojawia się głód. uprawianie sportu zwiększa produkcję ciepła w organizmie, pobudza  nasz metabolizm, a krew jest kierowana do tych części ciała, które potrzebują więcej pożywienia.

Dodatkowo podczas ćwiczeń spalasz trzy główne makroskładniki (węglowodany, białko i tłuszcz), co powoduje, że organizm zyskuje energię w postaci adenozynotrójfosforanu (ATP). Należy jednak pamiętać, że odżywianie potreningowe będzie również zależało od rodzaju treningu, intensywności i celów. Oto co należy dostarczyć organizmowi po treningu: 

Woda

Pod koniec każdego treningu woda jest pierwszym elementem, który Twój organizm musi przyswoić bez dwóch zdań. Ilość wody może być różna – niektórzy eksperci zalecają ważenie się przed i po treningu, aby wiedzieć, ile płynów powinieneś wypić.

Białko

Białko nie tylko przywraca część utraconej energii, ale także pomaga “naprawić” mięśnie uszkodzone podczas ćwiczeń. To ile białka jeść po treningu, zależy od tego czy chcesz nabrać masy mięśniowej czy schudnąć. Ten składnik odżywczy znajdziesz między innymi w kurczaku, jajkach, rybach, owocach morza, mleku. Możesz też wybrać klasyczne koktajle proteinowe, choć my zawsze polecamy konwencjonalne jedzenie.

Sód

Bez wystarczającej ilości sodu, Twoje komórki nie mają elektrolitów, których potrzebują do funkcjonowania, co wpływa na poziom nawodnienia. Z tego powodu ważne jest, aby nie pomijać go. Pamiętaj, aby nie przekraczać zapotrzebowani, gdyż zbyt duża ilość sodu również nie jest zalecana.

Węglowodany

Węglowodany są szczególnie ważne po treningu, gdyż służą do uzupełnienia zużytych zapasów glikogenu. Najlepsze opcje węglowodanowe znajdują się między innymi w owocach, pełnych zbożach, ziemniakach i ryżu.

Tłuszcze

Podobnie jak węglowodany i białka, tłuszcze są potrzebne, aby dostarczyć organizmowi niezbędnej energii.

Jakich produktów nie należy jeść po treningu?

Wiedza o tym, jakie pokarmy jeść po treningu, to tylko pierwszy krok do dobrej regeneracji i osiągnięcia swoich celów. Drugim krokiem jest wiedza o tym, czego nie jeść po treningu.

Na początek musisz wiedzieć, co się stanie, jeśli nie zjesz po treningu. Kiedy poddajesz się intensywnemu wysiłkowi fizycznemu, twoje ciało staje się rodzajem suchej gąbki, która musi ponownie przywrócić równowagę, od układu nerwowego po układ moczowy. Z tego powodu, nie jedzenie po treningu może prowadzić do powolnej lub słabej regeneracji organizmu, a także zwiększyć szansę na kontuzję i zmniejszyć energię następnego dnia.

Żywność, której należy unikać

  • Napoje słodzone
  • Batonik
  • Wysokotłuszczowy fast food
  • Czekolada
  • Produkty ultra przetworzone, takie jak herbatniki, pączki, ciasta itp.