Choć ćwiczenia funkcjonalne od lat są wykorzystywane w klubach fitness i siłowniach na całym świecie, dopiero teraz zyskują na popularności dzięki rozkwitowi treningu o wysokiej intensywności. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o treningu funkcjonalnym i jak włączyć go do swojej spersonalizowanej rutyny ćwiczeń.

Trening funkcjonalny co to?

Trening funkcjonalny opiera się na ćwiczeniach, które są dostosowane do naturalnych ruchów ludzkiego ciała, aby pracować nad kondycją mięśni i stawów. Jedną z jego głównych zalet jest to, że jest całkowicie dostosowany do warunków fizycznych każdej osoby, dlatego jest bardzo skuteczny: poprawia mobilność ciała, zwinność i równowagę, rozwija zdrowie sercowo-naczyniowe, koryguje postawę, wzmacnia masę mięśniową i pomaga utrzymać wagę.

Przykładowo, jednym z najpopularniejszych ćwiczeń funkcjonalnych jest przysiad. Ten unikalny ruch, który naśladuje czynność siedzenia, gdy jest wykonywany z prawidłową techniką, przynosi wiele korzyści. Przysiady aktywują kilka grup mięśniowych. Trening tych mięśni powoduje między innymi większą elastyczność w biodrach, zwiększenie wytrzymałości sercowo-naczyniowej, wzmocnienie całego łańcucha mięśniowego nóg oraz poprawę postawy.

Ten przykład pomaga nam wyjaśnić, dlaczego trening funkcjonalny jest skuteczny: ponieważ dzięki tym ćwiczeniom mięsnie pracują w łańcuchu, tzn. nie są to ćwiczenia izolowane, mające na celu wzmocnienie konkretnego mięśnia, ale za pomocą jednego ćwiczenia można aktywować kilka grup mięśniowych i uzyskać ogólną korzyść.

Nie ma znaczenia, ile masz lat, czy dawno nie trenowałeś, czy jesteś sportowcem najwyższej klasy: intensywność ćwiczeń funkcjonalnych jest dostosowana do Twoich możliwości fizycznych, aby zapewnić Ci ważne korzyści zdrowotne. Właśnie dlatego są idealne do spersonalizowanego planu treningowego, ponieważ dostosowują się do fizjologii i biomechaniki ciała każdej osoby i pozwalają uzyskać optymalne rezultaty treningu.

Korzyści płynące z treningu funkcjonalnego

Jak już wspomnieliśmy, ćwiczenia funkcjonalne są dostosowane do predyspozycji fizycznych każdej osoby i mają na celu pracę nad mobilnością, równowagą, siłą i wytrzymałością.

Dlatego korzyści, jakie przynoszą dla naszego zdrowia są wielorakie:

  • Wzmacnianie mięśni całego ciała: dzięki pracy mięśni jako całości, a nie w izolacji, trening jest bardziej efektywny, a połączenia mięśniowe są wzmacniane jednym ruchem.
  • Zwiększa elastyczność i zwinność: ogólna mobilność ciała, zarówno stawów, jak i mięśni, ulega znacznej poprawie.
  • Poprawia postawę ciała: ćwiczenia funkcjonalne, poprzez zaangażowanie dużej liczby mięśni, poprawiają również mięśnie ciała odpowiedzialne za postawę.