Szybkie podsumowanie: Trening obwodowy to trening na różne sposoby i osiąganie wysokich efektów treningowych. Trening obwodowy może poprawić Twoją siłę i wytrzymałość, elastyczność i umiejętności koordynacyjne w tym samym czasie.

Trening obwodowy co to?

Trening obwodowy jest jedną z najstarszych metod treningowych i został wynaleziony w 1952 roku przez dwóch naukowców zajmujących się sportem na Uniwersytecie Leeds w Anglii. Ronald Ernest Morgan i Graham Thomas Adamson uprawiali kulturystykę, ale celem było zaprojektowanie treningu, który wspierałby ogólną siłę, układ sercowo-naczyniowy, wytrzymałość  i poprawiał pobór tlenu. Początkowy obwód składał się z 24 ćwiczeń, w tym ćwiczeń ze sztangą, przysiadów, podciągnięć, dipów, a nawet jump jacks. Nazwa trening obwodowy pochodzi od tego, że poszczególne ćwiczenia były organizowane i wykonywane jako stacje w okręgu. Tak jest do dziś.

Podczas treningu obwodowego z reguły wykonuje się trening całego ciała, w którym wykonuje się po kolei kilka ćwiczeń na całe ciało. Pracujesz też nad wytrzymałością, bo (prawie) nie odpoczywasz między ćwiczeniami. Odpoczynek między ćwiczeniami to tylko przejście do kolejnego ćwiczenia. Trening obwodowy ma więc na celu zwiększenie siły i wytrzymałości. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą schudnąć, ale także dla tych, którzy chcą nabrać masy mięśniowej i czuć się sprawnie.

W większości form treningu obwodowego najpierw trenujesz duże grupy mięśniowe, a następnie mniejsze grupy mięśniowe. Powodem tego jest to, że trenując najpierw duże grupy mięśniowe, można zbudować większą masę mięśniową. Dlatego efektywniej jest poświęcić swoją początkową energię na trening dużych grup mięśniowych.

Trening obwodowy często składa się z dziewięciu do dwunastu różnych ćwiczeń. Można je powtarzać kilkakrotnie. Zazwyczaj wykonuje się od ośmiu do dwudziestu powtórzeń na jedno ćwiczenie przy 40-60 procentach swojej maksymalnej siły. Siła maksymalna reprezentuje maksymalny ciężar, przy którym możesz wykonać jedno powtórzenie. Okres regeneracji po treningu obwodowym wynosi około 24 do 48 godzin. Trening obwodowy odbywa się zazwyczaj w grupach i jest nadzorowany przez instruktora fitness.

W skrócie, zasada treningu obwodowego polega na ułożeniu poszczególnych ćwiczeń w określonej kolejności, tak aby różne mięśnie były zawsze trenowane jeden po drugim. Dzięki temu, że ćwiczenia następują jedno po drugim niemal bez przerwy, pozwala to zaoszczędzić czas. Podczas gdy jedna grupa mięśniowa odpoczywa, inna jest już trenowana.

Podsumowując 

Trening obwodowy jest nadal stosowany po ponad 60 latach od wynalezienia, jako trening całego ciała, zarówno w kulturystyce i treningu siłowym, jak i w treningu wytrzymałościowym. Trening obwodowy jest odpowiedni dla wszystkich poziomów umiejętności, ponieważ jest to idealna okazja dla początkujących, aby rozwinąć ogólną siłę i wydajność wytrzymałościową.