W dzisiejszych czasach istnieje mnóstwo rutyn i metod treningowych, wszystkie mają na celu poprawę wyników sportowych. Jedną z nich jest trening interwałowy. Jest to metoda treningowa, która może być bardzo przydatna i ciekawa, choć nie jest tak znana jak inne. 

Trening interwałowy co to?

Uprawianie sportu pozwala nie tylko na poprawę jakości życia, ale także na jego wydłużenie. Dzięki sportowi będziesz żył dłużej i lepiej, więc wszystkie metody, które możesz wykorzystać do poprawy wyników sportowych są interesujące.

Trening interwałowy to system treningowy, dzięki któremu można znacznie poprawić swoje wyniki sportowe. Zasadniczo polega on na naprzemiennym stosowaniu momentów maksymalnego wysiłku i intensywności z momentami mniejszej intensywności.

Trening interwałowy jest często stosowany u biegaczy, choć może być wykorzystywany w innych dziedzinach sportu, polega na okresowym zwiększaniu bardzo intensywnego wysiłku, po którym następują wysiłki o niższej intensywności w celu odzyskania sił.

Jest to rodzaj treningu mający na celu poprawę zdolności regeneracyjnych oraz zmuszający metabolizm do szybszej i wydajniejszej pracy. Należy jednak mieć świadomość, że nie jest to prosty trening. Dlatego jeśli jesteś początkującym biegaczem, powinieneś najpierw popracować nad innymi kwestiami, takimi jak opanowanie biegu ciągłego. 

Chociaż istnieje wiele tabel i zaleceń dotyczących stosowania treningu interwałowego, ideałem jest zaprojektowanie indywidualnego modelu ćwiczeń. Pamiętaj, że intensywność, jaką możesz zastosować, będzie w dużej mierze zależała nie tylko od celów, jakie sobie postawisz, ale także od Twojego aktualnego poziomu sprawności. 

Przykład treningu interwałowego

Jak wspomnieliśmy, ideałem jest stworzenie indywidualnego planu. Zazwyczaj trening zaczyna się od odpowiedniej rozgrzewki z umiarkowanym biegiem trwającym 10-12 minut. Za umiarkowane bieganie uważa się takie, które pozwala bez problemu biegać i prowadzić rozmowę.

Po tym następują okresy wysokiej intensywności 10-15 sekund biegu w sprincie na 80-90% możliwości, a następnie okres odpoczynku w postaci powolnego biegu przez 45-50 sekund. Każda seria trwa trwa w sumie 1 minutę. Początkowo w ciągu pierwszych 2 tygodni nie należy wykonywać więcej niż 1 sesji treningu interwałowego.

Następnie serie dostosowuje się do reakcji każdej osoby na trening, uwzględniając maksymalnie 2 treningi interwałowe/tydzień i oddzielone od siebie co najmniej 48 godzinami, przy czym należy bawić się czasem trwania okresu wysokiej intensywności i liczbą powtórzeń.

Planując ten trening, najlepiej współpracować z trenerem. Robiąc to, powinieneś wziąć pod uwagę swoją kondycję fizyczną i swoje osobiste cele jako biegacza.