Należy mieć świadomość, że rozciąganie jest bardzo istotnym elementem ćwiczeń, o którym niestety zapomina znaczna większość osób. Brak odpowiedniego rozciągania może doprowadzić do kontuzji czy bólu mięśni. Warto wiedzieć, że właściwie dobrane i wykonane ćwiczenia mogą przyczynić się do zwiększenia elastyczności, a także poprawienia siły mięśni, gibkości czy zakresu wykonywania poszczególnych ruchów. 

Rozciąganie na dużej piłce

W tym ćwiczeniu trzeba położyć się na piłce. Bardzo ważne jest, aby kręgosłup znajdował się niżej, niż łopatki. Ponadto osoba ćwicząca powinna ustawić stopy na podłodze, podeprzeć się dłońmi, a także wygiąć zgodnie z płaszczyzną piłki. Należy dążyć do tego, by w takiej pozycji wytrzymać około 8 sekund. Rekomendowane jest powtórzenie ćwiczenia około 8 razy. 

Koci grzbiet

Jest to ćwiczenie znane praktycznie wszystkim. Nie tylko doskonale rozciąga kręgosłup, ale również wzmacnia mięśnie miednicy i pośladków. W pierwszej kolejności trzeba przyjąć pozycję przysiadu podpartego. Ćwiczenie będzie polegało w najprostszym możliwym ujęciu na wypchnięciu klatki piersiowej w górę najwyżej, jak tylko się da. Zadaniem osoby ćwiczącej jest wytrzymanie w tej pozycji przynajmniej 10 sekund. Zalecane jest wykonanie od 5 do 8 serii. 

Skrętoskłony

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że za pomocą tego ćwiczenia możliwe będzie wyeliminowanie ewentualnych bólów pleców czy karku. Wystarczy stanąć w szerszym rozkroku, a następnie lewą ręką dotknąć prawej stopy i prawą ręką lewej stopy. Najlepsze rezultaty można będzie osiągnąć, jeżeli ćwiczenie zostanie powtórzone przynajmniej 20 razy. 

Splot dłoni za plecami

Należy zaznaczyć, że wspomniane ćwiczenie można bez problemu wykonać nie tylko na stojąco, ale również na leżąco. Zadaniem osoby ćwiczącej jest sięgnięcie lewą dłonią do łopatki od góry, z kolei prawą do dołu. Celem jest oczywiście dotknięcie się dłońmi na wysokości łopatek. Trzeba pamiętać, aby wytrzymać w tej pozycji około 30 sekund. Wystarczy wykonać po trzy powtórzenia na każdą rękę. 

Skłony do przodu

W tym ćwiczeniu dana osoba musi usiąść na macie w taki sposób, by nogi były ułożone równolegle do siebie, natomiast palce skierowane do góry. Tułów powinien być pochylony w kierunku stóp. Zadaniem jest wyciągnięcie rąk przed siebie i próbowanie dotknąć palców u stóp. Rekomendowane jest wytrzymanie w tej pozycji 10 sekund. Ćwiczenie powinno zostać powtórzone przynajmniej 5 razy. 

 

 

Kołyska

Wystarczy położyć się na brzuchu, by ręce leżały swobodnie wzdłuż ciała. Z kolei nogi muszą być ugięte w kolanach. Kolejnym etapem będzie przyciągnięcie stóp w kierunku pośladków i złapanie ich dłońmi. Należy zostać w tej pozycji przez około 30 sekund. Kołyska może zostać powtórzona od 2 do 3 razy.