W ostatnim czasie dużą popularność zyskały gumy do ćwiczeń. To doskonałe narzędzie do ćwiczeń w szczególności dla osób, które nad siłownie, wybierają zacisze swojego domu!

W jaki sposób można ćwiczyć przy pomoc gum oporowych?

Gumy do ćwiczeń, nazywane też oporowymi to doskonałe wyposażenie domowego zestawu do ćwiczeń. To podstawowych zalet należy przede wszystkim łatwe przechowywanie. Wystarczy niewielka ilość miejsca w szafie. Drugim aspektem jest naprawdę szeroki zakres zastosowań dla tego rodzaju gum. Przede wszystkim można wybierać pomiędzy konkretnymi szerokościami gumy. Im większa szerokość, tym większy opór. Natomiast sam opór można przeliczyć na kilogramy. Tym samym gumy można wykorzystać w podobny sposób, jak wykorzystuje się obciążenie w trakcie treningu.

Doskonałe w trakcie rozgrzewki

Węższe gumy to doskonały sposób przeprowadzenia rozgrzewki. Mogą być wykorzystane do ćwiczeń rozciągających poszczególne partie mięśni. Aby wykonać takie ćwiczenie, gumę należy założyć za plecy, mniej więcej na wysokości łopatek. Następnie chwycić jej końce dłońmi. Teraz należy wykonać serię ćwiczeń, w których mocno rozkłada się ręce, a następnie łączy ze sobą dłonie. Należy pamiętać o tym, aby mieć wyprostowane ręce w łokciach.

Ćwicz wszystkie partie mięśni

Gumy oporowe sprawdzą się przy różnego rodzaju ćwiczeniach. Dla osób bardziej zaawansowanych mogą sprawdzić się jako rodzaj obciążenia przy okazji ćwiczeń takich, jak pompki. Istnieje możliwość wykorzystania gum także w pozycji siedzące. Aby ćwiczyć mięsnie ramion i klatki piersiowej, należy wyprostować nogi i złączyć stopy. Następnie gumę zakłada się na stopy a jej drugi koniec chwyta oburącz. Teraz, spokojnymi ruchami należy rozciągać gumę przybliżając dłonie do klatki piersiowej.

Rzeźba pośladków i nóg

Guma do ćwiczeń pozwala także rozwijać dolne partie ciała. Ułatwi rzeźbienie pośladków, czy ud. Można wykorzystać gumę o mniejszej średnicy, którą zakłada się na nogi, powyżej kolan, a następnie staje w rozkroku. W takiej pozycji, gdy opór gumy jest odczuwalny, można wykonywać standardowe przysiady. W tym przypadku bardzo ważne jest, aby pamiętać o odpowiedniej technice. Dlatego ćwiczenia należy wykonać spokojnie, pamiętając również o równomiernym oddechu.

W zasadzie, jeśli chodzi o ćwiczenia, nie ma zbyt wielu ograniczeń. Można chociażby stanąć w rozkroku, a następnie pracować nad mięśniami ud poprzez unoszenie nogi w górę lub bok, co pozwala na aktywację mięśnia trójgłowego ud, jak też pośladków. W momencie, kiedy ćwiczenia stają się coraz łatwiejsze można wziąć pod uwagę gumy o większym oporze, tak, by w dalszym ciągu treningi przynosiły zamierzony efekt.