Pilates to trening uniwersalny, dzięki któremu wzmocnione zostają partie mięśniowe całego ciała. Ćwiczenia te stają się coraz popularniejsze i warto rozważyć ich zastosowanie. Kiedy można ćwiczyć pilates? W jakim wypadku jest to niewskazane? W czym pomaga ten rodzaj ćwiczeń?

Pilates – co to właściwie jest?

Pilates należy ćwiczyć według określonych zasad. Ćwiczenia te opierają na kilku podstawach, dzięki, którym łatwiej osiągnąć wprawę i osiągnąć zamierzone cele. Po pierwsze należy skupić się na oddechu. Po drugie trzeba być skoncentrowanym. Po trzecie należy mieć kontrolę nad ciałem w trakcie ćwiczeń. Ruchy powinny być również płynne, a ćwiczenia dokładne. Pilates dzieli się na kilka rodzajów:

– power pilates
– stott pilates
– joga pilates

Każdy z wariantów należy dopasować do osoby, która rozpoczyna ćwiczenia. W celu uzyskania widocznych efektów warto ćwiczyć minimum 2 razy dziennie. W pilatesie najważniejsza jest jakość wykonywanych ćwiczeń. 

Pilates – korzyści

Pilates opiera się na kilku aktywnościach sportowych. W tym rodzaju ćwiczeń można dostrzec podobieństwa z jogą, gimnastyką, tai-chi, czy baletem. Dzięki pilatesowi mięśnie ciała stają się bardziej elastyczne i rozciągnięte. Ćwiczenia te wzmacniają również mięśnie głębokie, a także wpływają na poprawienie postawy. Warto zauważyć, że dzięki pilatesowi kręgosłup zostaje odciążony (zmniejsza się lub niweluje ból pleców), a poziom stresu się obniża. Dzięki pilatesowi zostaje zwiększony zakres ruchu w stawach oraz wytrzymałość mięśni. Pilates wpływa również korzystnie na postawę całego ciała, a także krążenie krwi. 

Pilates – wskazania

Ćwiczenia tego typu może wykonywać praktycznie każdy, zarówno osoby młode i zdrowe, jak i starsze z problemami zdrowotnymi. Niekiedy pilates jest używany jako pomoc w rehabilitacji m.in. w urazach, czy kontuzjach. Ćwiczenia tego typu wpływają również pozytywnie na osoby, które mają problemy z emocjami i pogarszającym się nastrojem. Pilates przyczynia się do zmniejszenia stresu, relaksuje oraz wycisza. Mogą go stosować osoby, które mają słabą kondycję fizyczną, a także w określonych przypadkach kobiety w ciąży, gdyż ćwiczenia można dopasować do każdego indywidualnie. 

Pilates – przeciwskazania

Pomimo wielu zalet pilates ma również kilka przeciwskazań do stosowania. Należy pamiętać, że w wypadku osób z kontuzją lub urazem warto przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultować się z lekarzem. Do najważniejszych przeciwwskazań związanych z pilatesem należą: 

– złamanie kości, od którego nie upłynęło wiele czasu
– zakrzepica
– osteoporoza, szczególnie w późniejszym stadium
– krótki czas po operacji 
– przepuklina dyskowa

Niezależnie od wymienionych powyżej przeciwskazań w przypadku każdego problemu zdrowotnego warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem ćwiczeń.