Tabata, to sposób wykonywania ćwiczeń interwałowych o wysokiej intensywności w bardzo krótkim czasie. Jest to stosunkowo nowa forma treningu, istniejąca zaledwie od kilkudziesięciu lat. Korzyści płynące z Tabaty są liczne, jednak podczas jej wykonywania musimy wziąć pod uwagę również pewne wskazania i środki ostrożności.

Co to jest Tabata?

Tabata to rodzaj treningu interwałowego o wysokiej intensywności (HIIT) stworzonego przez dr Izumi Tabatę w 1996 roku. Izumi był badaczem w Narodowym Instytucie Zdrowia i Żywienia w Japonii.

Badania te doprowadziły go do tego, co obecnie znane jest jako metoda Tabata, w którą zaangażowana była japońska drużyna łyżwiarzy szybkich, gdzie analizował efekt włączenia krótkich sesji treningowych z maksymalnym wysiłkiem przez kilka sekund. Tak więc Tabata polega na wykonywaniu powtórzeń ćwiczeń po 20 sekund, z 10 sekundami odpoczynku. Celem jest ukończenie 8 powtórzeń.

Rozkład treningu jest następujący:

 1. Seria 20 sekund ćwiczenia z maksymalną intensywnością, starając się wykonać jak najwięcej powtórzeń.
 2. Odpoczynek przez 10 sekund.
 3. Seria 20 sekund innego ćwiczenia z maksymalną intensywnością starając się wykonać jak największą liczbę powtórzeń.
 4. Odpoczynek 10 sekund
 5. Powtarzaj ten proces z różnymi ćwiczeniami, aż dojdziesz do 8 serii.
 6. Całkowity czas treningu wynosi 4 minuty.

W ten sposób mamy do czynienia z rodzajem treningu, który mieści się w definicji treningu interwałowego o wysokiej intensywności, czyli HIIT, tak bardzo modnego w ostatnich latach w ośrodkach sportowych.

Korzyści z Tabaty

Korzyści płynące z Tabaty związane są głównie z poprawą sprawności fizycznej i wydolności aerobowej, ale także z innymi czynnikami, takimi jak utrata tkanki tłuszczowej. Korzyści te są następujące:

 • Oferuje możliwość wykonania efektywnego treningu o maksymalnej intensywności w zaledwie 4 minuty, dzięki czemu Tabata jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na trening w tygodniu.
 • Pomaga spalić dużą liczbę kalorii w zaledwie 4 minuty. Badania porównały ten wydatek kaloryczny z 20-minutowym treningiem cardio o umiarkowanej intensywności.
 • Jest to skuteczna metoda treningu, ponieważ udowodniono, że gwarantuje poprawę, gdy ćwiczy się Tabatę tygodniami, nawet jeśli czas trwania sesji Tabaty wynosi tylko 4 minuty.
 • Jest to wszechstronny rodzaj treningu, ponieważ Tabata mówi nam jedynie o strukturze i dynamice treningu; natomiast ćwiczenia pozostawia do wyboru nam lub trenerowi personalnemu.
 • Oferuje zarówno usprawnienia aerobowe jak i anaerobowe.
 • Tabata może być stosowana do spalania tłuszczu lub utraty wagi ze względu na wysoki wydatek energetyczny.